Co to jest park technologiczno badawczy oraz jakiego rodzaju posiada propozycję dla różnych przedsiębiorców?

Jeśli zostałeś biznesmenem, który zamierza oferować swoim interesantom jedynie najnowocześniejsze rozwiązania, to dobrym rozwiązaniem mogłoby być zaczęcie kooperacji bezpośrednio z naukowcami.

Flaga Unii Europejskiej
W tym miejscu warto wspomnieć, że istnieją już rozwiązania utworzone dla takich firm.

Miejsce, w jakim napotyka się biznes i nauka to m.in. park technologiczno badawczy. Jest to miejsce, jakie swoim wyglądem może przypominać małe przyjemne miasteczko, ponieważ można w tamtym miejscu znaleźć parę domów i relaksujące skwerki, w jakich można by spokojnie przemyśleć wiadomości i skonsultować się z np. naukowcem w sprawach aktualnego projektu. Odmienna nazwa takiego miejsca to technopark. Jest tam także właściwa infrastruktura, dzięki jakiej można by przykładowo pokazywać nowiutkie rozwiązania liczniejszej liczbie odbiorców.
W naszym kraju funkcjonuje wiele takich parków, m.in. w Poznaniu, Legnicy, Toruniu czy też we Wrocławiu. Są również połączenia funkcyjne oraz służbowe między parkami naukowymi oraz technologicznymi. Doskonałym przykładem tego typu rozwiązania mogą być: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Technopark Gliwice czy też choćby najstarszy polski park – Poznański Park Naukowo-Technologiczny.
Świadczenia oferowane przez takie parki to pełny zakres wsparcia „miękkiego”, tego typu jak kursy oraz podstawowe doradztwo, oraz specjalistyczne porady odnoszące się do pieniędzy, prawa, marketingu oraz kwestii prowadzenia działalności gospodarczej.

Oferta parków obejmuje również wsparcie infrastrukturalne, dostępność do sprzętów serwisowych, pomoc materialną oraz pośrednictwo pożyczkowe. Dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw istotnym atutem parków technologicznych jest ich współpraca z instytucjami naukowymi i możliwość transferu technologii do biznesu.