W jaki sposób wygląda aktualnie proces otwierania własnej firmy?

Jeszcze np. piętnaście lat wstecz założenie swojej firmy wymagało o wiele więcej formalności niż aktualnie. Dzisiaj znaczną liczbę rzeczy można załatwiać przez internet, ale nie oznacza to, że nie wymaga to znajomości niektórych procedur.

bankowość i finanse

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Początkujący biznesmen powinien przeprowadzić kilka czynności i uzupełnić kilka dokumentów. Ponadto powinien to zrobić we właściwej kolejności.
Gotówka

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowym krokiem przy takiej czynności jak zakładanie firmy jest wejście pod internetowy adres www: Należy uzupełnić na niej formularze Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przy takiej okazji warto korzystać z nowatorskiej postaci podpisu przez tak zwany podpis zaufany. Tu należałoby dodać, że wymieniony wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o wydanie numeru REGON, wydanie lub wskazanie numeru NIP oraz wybór postaci opodatkowania. Jest także zgłoszeniem płatnika składek związanych z ubezpieczeniem dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (płatnika, zatem osoby opłacającej swoją składkę, jak i opłaty swoich pracowników). Jeśli rejestrując firmę nie posiadasz jeszcze numeru REGON i/lub NIP, to po jego otrzymaniu nie musisz aktualizować informacji w systemie CEIDG, gdyż są one tam przekazywane chwilę po ich definiowaniu.
We wniosku trzeba podać typ wykonywanej działalności. W tym celu wykonana została polska Klasyfikacja Działalności, jaka zawiera spis działań, jakie może robić przedsiębiorca. Do formularza CEIDG dodaje się jedynie numery konkretnych czynności.

Zapewne zainteresuje Cię następująca strona (http://www.workservice.pl/praca/fizyczna/poznan/), wyszukasz tam sporo ciekawych danych. Miej na uwadze, że jest często uzupełniana.

Nie istnieje żaden limit ilości wybieranych numerów PKD, czyli Twoja firma może zająć się dosłownie wszystkim. Musisz jednak zdefiniować to w wymienionym formularzu.

Musisz pamiętać, że nasza strona www (http://www.workservice.pl/praca/dorywcza/warszawa/) pomoże Ci w wyszukaniu ciekawych informacji na każdy temat. Ta strona zapewne Ci się będzie podobać.

Kolejnym etapem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca posiada tam podwójną osobowość. Może występować on równocześnie jako tzw. płatnik, czyli osoba opłacająca opłaty (za siebie i swoich pracowników) oraz jako ubezpieczony (niejako na równi ze swymi pracownikami).

Kolejnym krokiem jest US, ale w wypełnionym wcześniej wniosku CEIDG poinformowano już fiskusa o wybieranej postaci podatku i rodzaju kierowanej dokumentacji skarbowej – to masz już za sobą. Musisz jeszcze zadecydować, czy chciałbyś być czynnym płatnikiem VAT.