Jak duża jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne członka personelu?

Po przepracowanych wielu latach, każdy pragnie iść na wymarzoną emeryturę. Mógłby w tym czasie rozpocząć wyjeżdżać, czy też poświęcać czas któremuś swemu hobby. Mogłoby to być przykładowo wędkowanie czy też rozgrywki w tenisa.

Drukarnie cyfrowe

Źródło: cats-solutions.co.uk
W czasie pracy wcale nie miał na to czasu, a na wyśnionej emeryturze w końcu będzie go posiadał wystarczająco dużo.
składkiemerytalne

Autor: Doug Belshaw
Źródło: http://www.flickr.com
W każdym miesiącu wszyscy koniecznie oszczędzamy na emeryturę. Czy chcemy, czy nie, z naszej pensji brutto odprowadza się na ten cel 19,52%. Jest to jedna piąta każdej wypłaty. Zarabiając średnią krajową odkłada się na emeryturę około 730zł na miesiąc. Te oszczędności nie należą jednak do nas. Nie mamy do nich dostępu. Praktycznie całkowicie zasilają budżet kraju i finansują bieżące emerytury. Składkiemerytalne to zaledwie jedna część pakietu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, jakie uiszczamy co miesiąc.

Jeżeli masz chęć dowiedzieć się większą ilość materiałów na ten temat, to użyj serwisu (https://www.mojekonferencje.pl/dobiegniew/palac-mierzecin), na której znajdziesz pokrewne dane – śmiało kliknij tu!

Całość obciążeń może wynosić około 33-36% należącej do nas pensji. Składka emerytalna jest dzielona na trzy nierówne elementy. Największa z nich zdecydowanie trafia na należące do nas konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dużo niższa zasila należący do nas rachunek w OFE, a reszta dociera do tzw. Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Na nasze konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych trafia 16-22% naszych dochodów brutto. Są one ewidencjonowane na indywidualnych kontach. Jest to nic odmiennego jak typowy zapis księgowy. Należące do nas obecne składkiemerytalne nie są oszczędzane czy też inwestowane, ale stale wydawane na opłacanie świadczeń pobieranych przez teraźniejszych emerytów. Na nasze osobiste konto w wybranym otwartym funduszu emerytalnym trafia 23% naszej pensji brutto. Do swoich pieniędzy z OFE także nie posiadamy dostępu aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Różnica jednak opiera się na tym, że są one faktycznie lokowane w różnorodnego typu inwestycje na rynku kapitałowym. Nie opłacają bezpośrednio aktualnych emerytur. Faktycznie trafiają do obiegu oraz powiększają nasze składki.