Programy motywujące jako motywowanie najlepszych pracowników

Współcześnie pracodawcy coraz częściej rozumieją korzyści płynące z należytego motywowania pracowników. Taka forma gratyfikacji pogłębia odpowiedzialność pracowników i umacnia stosunki z przedsiębiorstwem, co bezpośrednio przekłada się na wyniki firmy.

w biurze rachunkowym

Autor: Grupy .NET i IT
Źródło: http://www.flickr.com
Dla wielu przedsiębiorców programy motywujące mają na celu zatrzymanie najlepszych ludzi w firmie.
Tymczasem każdego człowieka do działania motywują inne nagrody. Jedni cenią wartości rodzinne, drudzy dobrą rozrywkę, a jeszcze inni wrażenie bezpieczeństwa. Z tej przyczyny programy motywacyjne muszą być dobrane indywidualnie do potrzeb każdego członka kolektywu. Każdy program motywacyjny musi być dostosowany do metod i oczekiwań przedsiębiorstwa.
Przeważnie spotykanymi elementami służącymi motywowaniu są telefony komórkowe, laptopy, czy samochody które służą pracującym także do użytku osobistego. Inną postacią motywacji jest dodatkowe zabezpieczenie medyczne osobiste, czy też rodzinne, a również fundowane przez jednostkę ubezpieczenie na życie. Może to być również ciekawa wycieczka, weekend w spa, karnet do kina, lub wyprawa integracyjna. Dla różnych grup pracowników należy adresować dopasowane programy motywacyjne, które budują ich motywację do aktywności, a to przyczynia się do maksymalizacji korzyści. Pakiety motywacyjne dla pracowników mogą być zróżnicowane ze względu na stanowisko i jego pozycję w strukturze jednostki.

Nawet najbardziej ekskluzywny system motywacyjny nie okaże się efektywny wtedy, gdy pracownik będzie miał wrażenie, że jest opłacany o wiele gorzej, niż jego odpowiednicy w innych jednostkach.