Dofinansowanie przedsiębiorstwa przez leasing – co lepiej wiedzieć o tej metodzie

Leasing to preferowana forma finansowania działalności przedsiębiorstwa. Uwzględniając coroczną dynamikę, okazuje się, że leasing jest tym obszarem inwestycyjnym, który rozwija się intensywnie.
Precyzyjnie sprawę ujmując, leasing to umowa pomiędzy stroną udostępniajacą towar (tak zwany leasingodawca) i stroną która korzysta z tego świadcznenia (leasingobiorca) na określony czas w zamian za ustalone prawnie ratalne opłaty.

długopis promocyjny

Autor: Joe Haupt
Źródło: http://www.flickr.com
Wykorzystanie leasingu regulowane jest przez Kodeks Cywilny. Popularność tej formy wynika z faktu, że jest często wybieraną alternatywą wobec kredytów. W związku z tym nie unikniemy zestawień tych metod dofinansowania firmy.
kredyt

Autor: John Menard
Źródło: http://www.flickr.com
Nie da się jednolicie określić sytuacji, w których kredyt wydaje się być korzystniejszym rozwiązaniem niż leasing i odwrotnie. Specjalistyczne rozwiązania są zazwyczaj stosowane przy optymalizacji podatkowej oraz w celu pozyskania interesujących nas parametrów w sprawozdaniu finansowym.

Jeżeli zainteresowały Cię materiały prezentowane na tej witrynie, to z pewnością świeża publikacja (https://www.mojekonferencje.pl/konferencje-kujawsko-pomorskie) również będzie dla Ciebie warta zainteresowania.

Leasing preferowany jest zwłaszcza małym i dopiero wchodzącym na rynek przedsiębiorstwom. Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na sporą przychylność firm leasingowych aniżeli podmiotów dających kredyty bankowe. Przedmiotami umów najczęściej są w leasingu środki trwałe: linie produkcyjne, pojazdy, sprzęt elektroniczny, naczepy.

Jest kilka form leasingu, do najpopularniejszych należą leasing kapITałowy (także finansowy) i operacyjny. Pierwszy zawiera się na czas nieograniczony, rzeczywiście najczęściej wybieranym okresem jest pół roku do 60 mesięcy. Finansowy leasing wybierzemy dla tych przedmiotów, które zwolnione są z podatku VAT.
Leasing operacyjny kusi potencjalnych najemców odliczeniem czynszu inicjalnego oraz pozostałych rat do spłacenia bezpośrednio do wpisania w rubrykę kosztów uzyskania przychodu. Tenże warunek sprawia, że inwestorzy chętnie wybierają wersję operacyjną. Jednocześnie minusem tej formy ratalnego wypożyczenia jest niemożliwość wpisania rzeczy jako składnika aktywów przedsiębiorstwa.

Powodem jest fakt, że tenże przedmiot ma swojego właściciela i jest nim leasingodawca.
Wybieramy leasing przede wszystkim dzięki temu że przy umowie jest mniejsza biurokracja (porównując z kredytami), sama procedura akceptacji, a także możliwość przeniesienia praw i obowiązków spłacania na inne firmy.