Rozliczenie PIT 2016 / 2017

Za rozrachunek z fiskusem weź się od razu. Chociaż masz na to jeszcze sporo czasu, bo zeznanie powinieneś złożyć do 2 maja 2017 roku, jednakże nie oczekuj na ostatni dzwonek (zwłaszcza, jeśli możesz otrzymać zwrot podatku).
Wskazane jest wcześniej dokładnie sprawdzić: co, na której podstawie a także w ramach którego limITu masz prawo potrącić w PIT za rok 2016, jako że dzięki temu możesz zaoszczędzić.

Unikniesz też pośpiechu i zdenerwowania, a to może być przyczyną kosztownych pomyłek. Objaśniamy, w jaki sposób rozliczyć PIT-37 – krok po kroku. Przy wypełnianiu zeznania rocznego konieczny będzie PIT-11, który powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy (czy też zleceniodawcy). Gdy w przeciągu roku wykonywałeś pracę w kilku punktach, musisz skompletować dokumenty od wszelkich chlebodawców. Zawierają one dane tyczące się przychodów, kosztów ich uzyskania oraz pobranych w ciągu roku zaliczek oraz składek.

firma - fotografia

Autor: Agencia de Noticias ANDES
Źródło: http://www.flickr.com
wykres

Autor: eGospodarka.pl
Źródło: eGospodarka.pl
Zaczynając od stycznia 2015 obowiązują nowe wzory formularzy podatkowych , PIT-36, PIT-38, PIT-39 i załączników PIT-D i PIT-O. PIT (zobacz e deklaracje pit 37 online) 37 uzupełniasz, jeżeli otrzymywałeś dla przykładu wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Rozpocznij od zgromadzenia informacji o swoich dochodach jak też pobranych przedpłatach.

Na prezentowanej stronie są absorbujące zagadnienia, ale sprawdź też dodatkowe tematyczne wątki, gdyż one również na pewno Cię zainteresują.

Jeśli jesteś pracobiorcą etatowym, pracowałeś na umowę zlecenie albo o dzieło, musisz otrzymać od chlebodawców blankiet PIT-11. Na samej górze formularza wpisujesz własny numer PESEL lub NIP. PESEL jest dla osób, jakie nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są objęte podatkiem VAT.

NIP będzie dla drugich osób – na przykład płatników podatków, składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. W pozycji numer 5 wpisz rok 20156. Selekcjonujesz metodę opodatkowania zaznaczając w pozycji 6 odpowiedni kwadrat.