W jaki sposób odzyskać podatek z Niemiec?

Jeżeli pracowaliśmy albo planujemy pracować w Niemczech, musimy zapoznać się z procedurą związaną ze zwrotem nadpłaconego tam podatku. Możemy próbować odzyskać pieniążki na własną rękę bądź zwrócić się o wsparcie do profesjonalnej jednostki.

Wiele bardzo fundamentalnych informacji powiązanych ze złożeniem podatku możemy bez kłopotu znaleźć w necie. Kluczowym dokumentem (odpowiednikiem polskiego PIT-11), na podstawie jakiego wykonuje się rozrachunek, jest tak zwany Besondere Lohnsteuerbescheinigung. Wydanie przytoczonego zaświadczenia to zadanie każdego chlebodawcy. Wyjątkiem są chlebodawcy zatrudniający pracowników, jakich podatek dochodowy odprowadzany jest ryczałtowo. W takowym przypadku chlebodawcy nie muszą wystawiać niniejszego dokumentu. Jest niezmiernie istotne, aby przed niemieckim urzędem skarbowym przedstawić wszystkie uzyskane przychody i wszelkie otrzymane świadczenia. Jeśli przykładowo w jakimś okresie byliśmy bez pracy i pobieraliśmy zasiłek (zobacz zus preferencyjny) dla osób bez pracy, nie zapominajmy tego także wziąć pod uwagę w naszym zeznaniu. Pamiętajmy, że jeżeli mieliśmy jakieś przerwy w trakcie roku podatkowego, których nie udowodniliśmy w naszym poświadczeniu, urząd z pewnością spyta, co działo się w nie wymienionym czasie oraz jakie dochody pobieraliśmy. Co ważne, jeśli mieliśmy np. dochody w naszej ojczyźnie albo w innym państwie, również trzeba je bezwzględnie wykazać.
konferencja

Autor: USAFRICOM
Źródło: http://www.flickr.com
Doradztwo transportowe

Autor: Olender
Źródło: http://www.kontrolaitd.pl/
Skąd się bierze zwrot podatku z Niemiec? Niemieckie prawo skarbowe daje swym Podatnikom mnóstwo możliwości ulg podatkowych. Wysoka jest też kwota (zobacz pożyczki pod zastaw smartvest.pl) wolna od podatku.

Jeśli za granicą pracuje osoba zamężna, której współmałżonek nie posiada dochodów, nierzadko decydują się na rozliczenie łączne. Jest to realne nawet wówczas, jeżeli rzeczony współmałżonek przenigdy nie przebywali i nie pracowali w Niemczech.