Jakiego rodzaju restrykcje mogą obowiązywać zatrudniającego przy zastosowaniu tzw. zwolnień grupowych?

Czy wiesz, że nie dowolna firma mogłaby w dowolny sposób pożegnać się ze swoimi członkami personelu? Rozwiązanie umowy o pracę można wykonać na kilka wariantów. Przykładowo, aby przełożony mógł jednorazowo zwolnić większą ilość pracowników, musi być ich przynajmniej dwudziestu.
Pracownicy, jacy na własnej skórze dowiedzieli się co to są w rzeczywistości zwolnienia grupowe wiedza, że mają prawo dokonać rejestracji w Urzędzie pracy, ponieważ należy się im zasiłek dla bezrobotnych.

Należałoby dodać, że pracodawcę dotyczą pewne ograniczenia przy zastosowaniu takiej postaci wypowiedzenia umowy o pracę. O tak zwanych zwolnieniach grupowych możemy rozmawiać wtedy, gdy przełożony zwalnia:

– dziesięciu pracowników (w okoliczności, gdy zatrudnionych jest przynajmniej 100 pracowników),
– 10 procent członków personelu (kiedy zatrudnia od 100 do 300 pracowników)
zwolnienia grupowe

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
– 30 członków personelu, gdy przełożony zatrudnia co najmniej 300 oraz więcej ludzi.
współpraca
Jak zatem jest widoczne, nie w każdej spółce można by wykonać pomniejszenie zatrudnionych wykorzystując tzw. zwolnienia grupowe.

W gąszczu otaczających nas wiadomości trudno jest znaleźć naprawdę przydatne informacje. Dlatego jeśli fascynuje Cię taki artykuł, to koniecznie zobacz rekomendowane info.

Jest to szczególny sposób rozwiązania umowy o pracę, którą pracodawca jest zobligowany skonsultować z członkami zakładowych organizacji związkowych. Należałoby także dodać, że osoby, jakie straciły pracę na skutek zwolnień grupowych muszą uzyskać odprawę, której wielkość zależy od m.in. stażu pracy w takim zakładzie.

Odprawa ta nie może być większa niż równowartość 15-krotnej pensji minimalnej. Należałoby także dodać, że istnieje znaczna grupa osób, jaką prawo chroni przed zwolnieniami grupowymi.