W jakiej specjalizacji będzie najwięcej pracy?

2018 rok będzie korzystny dla pracowników – ilość propozycji pracy będzie powiększać się, przede wszystkim w sprzedaży, obsłudze klienta i finansach. W poniektórych sektorach, jak IT, wyraźnie zaczyna już być odczuwalny deficyt wykwalifikowanej kadry.

w minionym kwartale roku najwięcej ofert pracy pojawiło się w specjalizacjach IT, rachunkowości i bankowości. Nie brak także propozycji w rodzaju production manager. Jednak ich przewaga zmniejsza się. Zapotrzebowanie na pracowników wyraźnie redukuje sektor bankowy. Podobny spadek pojawił się w administracji i w propozycjach dla kadry nadzorującej. Specjalizacje, które w 2018 roku będą zatrudniać najwięcej pracowników, to sprzedaż, obsługa klienta bądź finanse. Tu nazbyt wiele się nie zmieni. Zaobserwowano wzrost liczby ofert pracy w turystyce i hotelarstwie, budownictwie a także medycynie. To sektory, które dotychczas rekrutowały mało, zaś teraz zaczynają powiększać popyt na pracobiorców, co świadczy o coraz to lepszej kondycji naszej gospodarki.
laboratorium

Autor: Karen Mardahl
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz to większy popyt na pracowników wymusi zmianę sposobu ich pozyskiwania. Pracodawcy, chociaż najczęściej wypatrują kadr przez sieć, coraz to chętniej stawiają na programy referencyjne. Jest to system poleceń pracowniczych, w ramach którego pracodawcy wypłacają uposażenie pracobiorcom, jacy polecą do pracy swego znajomego i ten znajomy zostanie zatrudniony.

Przewidywany niedobór pracowników (warto poznać promocję na program do ewidencji czasu pracy reset2) w coraz większej liczbie specjalizacji w 2018 roku owocować będzie większym wysiłkiem ze strony chlebodawców skierowanym na pozyskanie obeznanych profesjonalistów. Nie będzie wystarczyło zaoferować dobrą pracę (zobacz umowa o prace) jak też płacę, firmy musiały będą postarać się o wiele bardziej.