W obecnych czasach coraz liczniejsza grupa Polaków zalicza się do wyższej klasy średniej, która może sobie pozwolić na nietypowe oszczędzanie

Jeszcze 20 lat temu, po upadku PRL-u, duża część Polaków ledwo radziła sobie finansowo. Były to trudne czasy. Jednak dziś, kiedy sytuacja wydaje się być stabilniejsza i duża grupa rodaków posiada świetną pracę, przyszedł w reszcie czas na intensywniejsze wydawanie pieniędzy (co napędza gospodarkę), ale także na konstruktywne oszczędzanie.
Nadal spory procent Polaków oszczędza środki na lokatach w bankach.

problemy

Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com
Kłopot jest w tym, że rzadko się to opłaca, gdyż inflacja pożera większość odłożonych procentów. Wobec tego coraz częściej ludzie interesują się funduszami inwestycyjnymi czy akcjami. Fundusze inwestycyjne otwarte wydają się być na obecny moment najbardziej popularną formą inwestycji swoich pieniędzy w naszym kraju. Jest to w miarę bezpieczny sposób na to, by pomnażać własne oszczędności. Otwarty znaczy po prostu tyle, że każdy ma prawo (szczegóły w podanym źródle) do niego przystąpić (normalny Kowalski czy spółka), więc w każdym momencie może pieniądze włożyć, ale również wycofać. Z tego powodu portfel inwestycyjny funduszu jest wyliczany i podawany do wiadomości codziennie. Osoby, które zainwestowały w konkretny fundusz własne pieniądze (polecany kantor Intraco z Warszawy), chcą być świadomi tego, jakie przynosi on zyski. Funkcjonowanie funduszy jest zgodne z prawem Unii Europejskiej, zatem środki mogą być inwestowane na terenie całej Wspólnoty.

Fundusze inwestycyjne otwarte powstrzymują zamrożenie zbyt dużych kwot na dłuższy okres, gdyż akcjonariusze mają prawo każdego dnia wycofać swoje pieniądze.