Czym jest likwidacja stanowiska pracy oraz jakie uprawnienia posiada osoba z niego zdymisjonowana?

Jeżeli okazałeś się być osobą, jaka straciła pracę, przekonaj się, z jakiego powodu to się stało. Może wyniki Twej pracy były niesatysfakcjonujące dla szefa, a może powodem jej utraty okazała się być jego kasacja.

Taka okoliczność ma wielokrotnie miejsce w związku ze zmianą wewnętrzną firmy, ta zaś najczęściej jest spowodowana trudną okolicznością na rynku.
Jeśli tak właśnie było w Twoim wypadku, to należałoby pamiętać, iż w co poniektórych sytuacjach przysługują Tobie pewne prawa. Jakie? Jest to zależne od faktu, czy likwidacja stanowiska pracy nie wywołała utworzenia odmiennego etatu, mającego podobne obowiązki biznesowe oraz kompetencje. Jeśli tak się wydarzyło, mamy do obcowania z tzw. pozorną kasacją stanowiska. W rzeczywistości oznacza to, iż pracownik może pozwać swojego ex pracodawcę o bezprawne rozwiązanie umowy. Jeśli została ona zawarta na czas określony, były pracownik mógłby domagać się rekompensaty.
autoklawy

Autor: Veganbaking.net
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli z kolei umowa (zobacz kalkulator wynagrodzeń 2020) o pracę była ustalona na czas nieokreślony i uległa już rozwiązaniu, wtedy Sąd posiada uprawnienie zawyrokować o nieważności wypowiedzenia umowy albo o potrzebie wypłacenia odszkodowania.

Należałoby także dopowiedzieć, iż pozorna likwidacja stanowiska pracy to także przekazanie czynności odwołanej z posady persony pozostałym ludziom będącym na posadzie w firmie.

Zainteresował Cię nasz artykuł? Namawiamy Cię więc jeszcze dalej (https://franklincovey.pl/zarzadzanie-talentami-w-firmie/) – do naszej nowej witryny. Tam czekają na Ciebie rzetelne teksty.

Należałoby więc rozumować swe prawa, gdyż były one wytworzone również dla zabezpieczenia osób pokrzywdzonych.