Czy warto dziś mieć wyższe wykształcenie?

Obecnie wielu młodych ludzi w Polsce posiada wyższe wykształcenie. Często czyta się, że w naszej ojczyźnie mamy znacznie więcej ludzi z dyplomem, niż w pozostałych krajach Europy. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda – prawdziwa sytuacja jest trochę przesadzona.

W Polsce obecnie jest około trzydzieści dziewięć procent ludzi z dyplomem wyższej uczelni. Na tle Europy nie jest to nic nadzwyczajnego. W wielu krajach może się zdarzyć, że nawet połowa ludności posiada dyplom wyższej uczelni. Za przykład możemy wziąć Irlandię, gdzie współczynnik ten wynosi 51 procent.

timberworks

Autor: Ghelamco
Źródło: Ghelamco

Mimo to w Polsce także mamy dzisiaj taką sytuację, że pracowników umysłowych jest o wiele więcej niż pracowników fizycznych. W Polsce nierzadko człowiek z wyższym wykształceniem ma o wiele mniejsze możliwości otrzymania dobrze płatnej pracy, niż osoba pracująca fizycznie. Najgorzej jest wśród absolwentów studiów humanistycznych. Na bezrobociu jest wielu filologów, historyków, socjologów.

Ekscytuje Cię taki nieszablonowy post? Jeśli tak, oprócz tego zajrzyj koniecznie (https://www.bscav.eu/oferta/tlumaczenia-symultaniczne/) na tekst, który jest umieszczony w tym miejscu – on również wzbudzi twoją ciekawość.

Jeśli już uda im się znaleźć pracę, często jest to praca bardzo nisko płatna, często absolutnie niezwiązana z wyuczonym zawodem.

Wielu filologów pracuje na infolinii, czy w innych branżach tego typu, gdzie nie da się rozwijać swoich zainteresowań. W takiej sytuacji niemożliwym wykonywanie zawodu na najwyższym poziomie. Osoby w takich sytuacjach z reguły nie znoszą swojej pracy. Źródło

Polska jest krajem, gdzie dużo lepiej żyją fachowcy. Wystarczy wyszukać w internecie hasło “praca spawacz” i porównać jakie są zarobki w takich zawodach. Spawanie jest nierzadko ciężką czynnością, wymagającą dużo cierpliwości. Polega na miejscowym stopieniu materiału w celu ponownego połączenia jego części. Przy spawaniu często daje się materiał dodatkowy, który jest spoiwem i wypełnia przestrzeń między spawanymi elementami. Działanie takie wymaga wielu informacji z dziedziny materiałoznawstwa, temperatury topnienia czy rozciągliwości różnych substancji. Istnieje bardzo dużo , gdzie można nauczyć się spawania. Można zastanowić się nad zrobieniem tego typu kursu, dużo łatwiej może być wówczas znaleźć dobrą pracę. Ludzi mających określony fach w ręku cały czas poszukuje się na rynku pracy.