Wiele przedsiębiorstw zatrudnia różnego typu pracowników, ponieważ pracy jest zbyt dużo, aby była w stanie podołać jej jedna osoba

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i założyłeś spółkę, to na pewno nie raz zastanawiałeś się dlaczego zatrudnienie pracownika jest tak bardzo nieopłacalne.

Najczęściej mówi się, że pracownik kosztuje pracodawcę prawie dwa razy więcej aniżeli wynosi suma netto na umowie dla pracownika. Toteż skąd tak wysokie sumy?
Pracownik ze swojej wypłaty oddaje do państwa różnego typu podatki oraz składki. Z tego powodu jego płaca netto (zatem to co naprawdę otrzymuje na rękę) jest niższa od kwoty brutto, która została podana na umowie. Różnica wynosi około 30%, zatem nie wydaje się to być mało. Z tych pieniędzy musimy zasilać różne urzędy, przykładowo ZUS. Wysokość składek ZUS prezentuje się tak największą część środków wydajemy na składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, a później na ubezpieczenie upraw rolnych społeczne – te pieniądze trafiają do NFZ.

Nie czekaj i zobacz znajdujące się tu uwagi o nas (https://www.ksiegowi-doradcy.pl/aktualnosci/22). To na pewno będą bardzo ciekawe informacje – zwyczajnie kliknij tutaj.

Z racji tego temu, że jesteśmy ubezpieczeni, jesteśmy uprawnieni do tego, by bezpłatnie korzystać z porad lekarskich i pobytów w szpitalu, jeśliby coś nie daj boże było nie tak z naszym zdrowiem.

wysokość składek zus

Autor: Gage Skidmore
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca ze swojej strony także płaci za nas prawie identyczne składki. Dodatkowo opłaca jeszcze środki na Fundusz Pracy. W obu przypadkach (etatowiec oraz pracodawca) największy odsetek pochłaniają składki emerytalne, a więc pieniądze te gwarantują nam przyszłą emeryturę.

Warto czasami zainteresować się czy nasza firma odprowadza wszystkie składki, tak jak powinna. Dzięki temu w przyszłości unikniemy przykrych niespodzianek.