Kilka słów odnośnie zastosowania gazu ziemnego

Gaz ziemny ma bardzo szerokie zastosowanie i mamy z nim do czynienia również w codziennym życiu. Zasoby gazu ziemnego są spore, aczkolwiek prognozuje się, że za kilka dziesięcioleci te zasoby mogą zacząć się wyczerpywać.

Odnośnie występowania oraz wydobycia gazu ziemnego pierwsze miejsce zajmuje Rosja, jednak spore złoża znajdują się też pod wodą w Norwegii. W Polsce wydobycie gazu ogranicza się do niewielkich, jednostkowych miejsc. Na terenie naszego kraju zezwolenie na obrót gazem ma tylko jedna firma, inne posiadają pozwolenie na handel ze spółkami (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ewidencja-sprzedazy-bezrachunkowej-zasady-prowadzenia) zagranicznymi.
Wykorzystywanie w lokalach mieszkalnych

W mieszkaniach gaz ziemny stosuje się do kuchenek gazowych. W dzisiejszych czasach kuchenki na gaz coraz częściej zastępuje się urządzeniami elektrycznymi, aczkolwiek minie sporo lat zanim tradycyjne kuchenki zostaną zupełnie wyparte. Ze względu na ryzyko uduszenia bądź zapłonu, które występuje w sytuacji niewłaściwego użytkowania czy awarii, mieszanina przeznaczona do zastosowania w domu uzupełniania jest o środek wyczuwalnej woni, aby mieszkańcy mogli wykryć utlenianie się gazu i odpowiednio wcześnie zareagować. Oprócz tego, gaz ziemny wykorzystywany jest także na szeroką skalę do ogrzewania domów, aczkolwiek ze względu na ceny gazu nie jest to bardzo pożądana metoda ogrzewania.
Zastosowanie przez firmy
nauka do matury

Autor: Alba Estévez G.
Źródło: http://www.flickr.com
Gaz ziemny stosowany jest także w rozmaitych gałęziach produkcji przemysłowej.

Gaz w dużym stopniu ułatwia wytwarzanie produktów hutniczych. W dodatku, instalacja gazowa służyć może do ogrzania hali przemysłowej czy większego zakładu.

Zainteresowały Cię informacje auto tuning wrocław przedstawione w tym wpisie? Szalenie miło więc będzie nam dzielić się z Tobą kolejnymi wątkami. Czekamy na opinię!

Gaz wykorzystuje się także niekiedy do klimatyzacji.