Wpływ stanu opon na bezpieczną jazdę, z jakiego powodu należy zmieniać opony na zimę.

Bezpieczeństwo jazdy zależy od licznych czynników. Bezwzględnie musi on mieć sprawne hamulce, komplet świateł i dobrej jakości opony. Przy oponach najistotniejsze są dwie rzeczy, czyli pilnowanie wysokości bieżnika oraz montaż opon sezonowych na zimę i lato. Jeśli chodzi o bieżnik przepisy jasno określają, jaka ma być jego najmniejsza wysokość.

Opony

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Zresztą na oponach są odpowiednie oznaczenia informujące, jeżeli bieżnik jest już w stanie krytycznym. Spora ilość właścicieli samochodów lekceważy sobie trochę wymianę ogumienia z tego powodu, a tymczasem będzie to miało ogromne znaczenie jeżeli chodzi o bezpieczeństwo jazdy.

O ile na suchych nawierzchniach (przetestuj w promocji nawierzchnia mineralna -> zapoznaj się z ofertą nawierzchnia mineralna) może to nie będzie miało aż tak dużego znaczenia, to w przypadku, gdy będą opady pojazd łatwiej może zacząć się ślizgać. I w najlepszym przypadku zakończy się to odrobiną strachu lub niedużą stłuczką, a w gorszym poważniejszym wypadkiem. Oprócz tego za jazdę ze zbyt niskim bieżnikiem można dostać mandat, więc raczej chyba lepiej będzie unikać tego typu sytuacji.

Bardzo istotne dla kwestii bezpieczeństwa jest także zakładanie opon odpowiednich do pory roku. O ile jeżdżenie latem na oponach zimowych może się skończyć co najwyżej ich szybszym zniszczeniem i kupnem nowych, to już przeciwnie robić się nie powinno.

Czy wiesz, gdzie również można znaleźć analogiczne informacje? Jeśli nie, to wejdź na ten odnośnik i zerknij na treść (https://www.adwokat-wroclaw.com.pl/odpowiedzialnosc-materialna-pracownikow) opublikowanego tam postu.

Opony letnie wykonane są z twardej gumy, która będzie sobie dobrze radziła w wysokich temperaturach. Lecz jej minusem jest to, że w czasie mrozu zaczyna twardnieć, zupełnie tracąc swoje właściwości.

Wydłużeniu ulega droga hamowania, co może być niezwykle niebezpieczne zwłaszcza w warunkach zimowych, kiedy na ulicach jest ślisko i mokro. Zimówki posiadają zupełnie odmienną mieszankę, oprócz gumy są też w nich dodatki, dzięki którym nawet na dużych mrozach opona nie sztywnieje.

Zupełnie inny jest również bieżnik, opony zimowe posiadają odpowiednie nacięcia nazywane też lamelkami, dzięki którym pojazd będzie sobie znacznie lepiej radził na śniegu. Pamiętać należy o systematycznej wymianie opon, bo od tego może zależeć nasze bezpieczeństwo na ulicach.