Międzykrajowy przewóz asortymentu – wyzwanie czy podstawowa działalność? Jak ułatwić sobie spedycję?

Wyobraźmy sobie taką opcję: dostawca wyprodukował dla naszej firmy asortyment, jednak wspólne relacje z nim pozwalają jedynie na działanie przewozowe na warunkach dostawy Free on board, więc odpowiedzialność za wszystek przewozu od dostawy na statek trafia do nas. Jak obniżyć koszty i jak optymalnie dowieźć towar do Polski?

Posiadamy w tym wypadku kilka dróg pracy. Jeśli producent wysyła zlecenie na własną rękę, więc sam wybiera spedytora, który obsłuży towar, to możemy spodziewać się, że nasz transport (zobacz: transport całopojazdowy) kontenerowy trafi do Hamburga – zapoznaj się z ofertą firmy itl-omega . Nie inaczej zdarza się, że pracownik agencji zleci wysyłkę bezpośrednio do krajowego portu, ale o wiele łatwiej jest im poprowadzić dostawę przez Niemcy. W takiej opcji po kilku tygodniach otrzymamy dokumenty wywozowe wraz z oryginałami faktur, certyfikatów i listów przewozowych. I co wtedy? Bardzo dobrym pomysłem bywają odprawy celne w Hamburgu. Dzięki temu dodamy sobie i wybranemu kierowcy sporo czasu. Przywożąc transport do clenia w niemieckiej agencji w okolicy portu dostajemy komplet dokumentacji z odprawy celnej w Hamburgu, które bez problemu są uznawane przez polskie działy księgowości.

transport

Autor: Train Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Po dokonaniu czynności nasz kierowca zabiera towar z magazynu agencji. Bardzo ważne, by przekonać się wcześniej czy jednak agent nie zgłosił potrzeby wzięcia przez kierowcę w samochodzie paru europalet, które wymieni następnie na miejscu – zerknij na . Zdarza się to w sytuacjach, gdy robimy transport kontenerowy częściowy i nasz towar jest jedynie jednym z kilku. Generalnie musimy przyznać, iż wparcie, kiedy prowadzimy odprawy celne w Hamburgu, jest wielkie. Tak więc od strony agenta, jak i, zazwyczaj, od producenta. W końcu jemu również zależy na tym, aby dostarczyć nam przesyłkę w optymalny sposób. To także warunkuje czy ponowimy kooperację znów. Dlaczego? Często pojawiają się problemy z niepełną listą załadunkową lub błędami na fakturze. Niestety agencje celne są dokładne i doszukają się wszelkich nieścisłości. Z jednej strony jest to męczące, ale dzięki temu później nie mamy praktycznie żadnych problemów z odprawą jak również z księgowością.

Z owego powodu właśnie należy mądrze obierać sposób i opcję dostawy. Wybrane możliwości rozpiszmy kosztowo i wybierzmy tą optymalnie pożądaną tak finansowo, jak i w kwestii wygody dla nas.