W jaki sposób obecne prawodawstwo może chronić wynalazki i własność intelektualną twórców

W naszych czasach ochrona wartości intelektualnych ma coraz większe znaczenie. Szczególnie w epoce internetu zaczyna to odgrywać szczególną rolę, bo nieograniczony dostęp do sieci i możliwość łatwego dostępu do większości informacji i utworów powoduje, że wiele osób sięga po nie bez przemyślenia, czy nie będą łamać w ten sposób prawa.

Pokój

Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com
Na szczęście ustawodawcy nadążają za takimi zmianami i pojawiają się już regulacje prawne, pozwalające na bardzo skuteczną ochronę intelektualnych własności. W przepisach prawa pojawiło się pojęcie twórcy, jaki inaczej jest też nazywany jako podmiot prawa autorskiego. Twórcą może być w zasadzie każdy, kto stworzył utwór zgodny z tym, co mówi prawo autorskie. Nie ma tu znaczenia, czy ktoś jest zawodowym artystą, jest pełnoletni czy też przynależy do jakiś związków.

Meble

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejszy jest fakt samego stworzenia utworu, a nie to, kto tego dokonał. Wszystkie utwory w świetle tych regulacji podlegają pełnej prawnej ochronie, zaliczają się do nich przede wszystkim utwory literackie, muzyczne i filmowe, ale także, o czym wiele osób nie wie, fotografie – prawa autorskie do zdjęć są na takim samym poziomie co pozostałych utworów. Ochrona własności intelektualnych ma również wymiar finansowy. Będzie to dotyczyć w szczególności biznesu, gdzie od wielu lat są obecne patenty które chronią czyjeś wynalazki. Przedsiębiorstwa często wydają na badania ogromne pieniądze, i robiąc coś nowego zupełnie zrozumiałe jest, że chciałyby na swoich pomysłach zarobić.

Jeśli nie byłoby żadnej ochrony prawnej takich wynalazków, to praktycznie każdy mógłby ich używać bez ponoszenia kosztów na badania – historia może pokazać wiele sytuacji, kiedy wynalazki kradziono i zarabiali na nich nie ci, którzy je stworzyli, ale ci, którzy pierwsi je zaczęli sprzedawać. Na szczęście jest coś takiego jak patent, to znaczy prawo do wyłącznego używania swoich pomysłów przez kilkadziesiąt lat. Wykorzystując patenty firmy chronią swoje pomysły przed kopiowaniem przez konkurentów, a w niejednym przypadku tylko przez to, że ochrona tego typu funkcjonuje, to podejmują się kosztownych badań.
Autor http://jwp.pl/