Bardzo tanie spanie – czyli jak zwiedzić świat, ale nie wyczyścić portfela?

Na całym świecie jest bardzo wiele miejsc, które warto zwiedzić i w których można zapomnieć o codziennych sprawach. Urlopy najczęściej wiążą się z opłatami za noclegi, jedzenie i wszelkiego rodzaju transport. Czy można wybrać się na wczasy i za noclegi nie zapłacić ani złotówki? Oczywiście, że można. A jak tego dokonać? Na to pytanie odpowiada jedno krótkie, angielskie słowo: couchsurfing.

Kilka portali internetowych łączy ludzi z całego globu, którzy udostępnią swoje domy albo pokoje osobom, które chcą podróżować i zamiast spać w hotelach, hostelach lub pensjonatach, chcą zasmakować nieco przygód i spać pod dachem nieznanych sobie przedtem ludzi.

Couchsurfing to właśnie goszczenie kogoś obcego we własnym domu. Ten typ podróżowania nadaje się dla wypadów samotnych, z partnerem albo całą rodziną – jeżeli tylko osoba, która oferuje nam nocleg, wyraża na to zgodę. Jak poszukać takich możliwości? Sposobów jest wiele – albo poszukać noclegu w mieście, w którym chcemy się zatrzymać, albo wybrać państwo, które chcemy zobaczyć na przykład Portugalię, a w niej jakąś atrakcyjną mieścinę, w której ktoś może nas ugościć w czasie, który sobie wybraliśmy. Można zdecydować się na jeszcze inną opcję – wytypować na początku termin wylotu a następnie znaleźć osobę, która wtedy mogłaby nas ugościć. Wcześniej dobrze jest wymienić kilka maili albo zgadać się na skype z osobą, która udostępni nam swoje mieszkanie albo którą my będziemy gościć u siebie, żeby nieco się rozeznać, czy się polubimy. Dobrze jest też wypytać o kilka rzeczy powiązanych z naszym pobytem, między innymi ułatwiających pakowanie, zaplanowanie wydatków czy spędzanie wolnego czasu i atrakcje turystyczne. Osoba doskonale znająca swoje miasto, okolicę i swój kraj, na pewno podpowie więcej ciekawych rzeczy niż niejeden przewodnik.

A co dostaniemy w zamian? Włączenie się do bazy couchsurferów i umożliwianie zatrzymania się w naszym domu. Ciekawe znajomości, które mogą przerodzić się w przyjaźnie na całe życie. Poznanie języków obcych, poznanie odmiennych kultur, regionalnej kuchni i miejsc oczami znawców regionu.

Czy kolekcjonujesz informacje w odniesieniu do studiowanego tematu? Jeśli tak, to przeczytaj więcej w tym opracowaniu (http://myj-car.pl/). Ono również wyda się dla Ciebie ekscytujące!

Drobne przysługi jako sposoby odwdzięczenia się za gościnę również są mile widziane. I – być może – zyskamy miejsce, do którego wrócimy za jakiś czas na kolejny urlop a jego właściciel przyjedzie w nasze strony z rewizytą?