Spółkę możemy wycenić na wiele sposobów. Poznaj najbardziej znane i niezawodne sposoby

Posiadasz spółkę i myślisz nad tym jak ją można wycenić? Faktycznie istnieją trzy sposoby, by to zrobić, poznaj je i wybierz, który sposób będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Wycena wartości spółki to 3 różnorodne podejścia. Warto zacząć od metody dochodowej.

rozmowa biznesowa

Autor: Sebastiaan ter Burg
Źródło: http://www.flickr.com
Przy korzystaniu z takiego podejścia wartość rynkowa kapitałów własnych jest uzgadniana na podstawie wartości obecnej przyszłych przepływów pieniężnych, jakie generowane są przez spółkę przy uzgodnieniu, iż bez przerwy dokonywane będą działalności operacyjne. Podstawą dokonania tej wyceny jest próg na czas trzy do pięciu lat.

Inna to metoda porównawcza.

Wejdź do wpisu autora, jeśli zaciekawiły Cię wiadomości opracowane w naszym poście. Tam wyszukasz znacznie więcej szczegółów.

W tej sytuacji wartość rynkowa kapitałów własnych Spółki ustalana jest na bazie przyrównania wycenianego podmiotu z innymi podmiotami rynku publicznego o tym samym profilu. Wycenę prowadzi się na podstawie wskaźników takiego rodzaju jak P/E czyli wartość/zysk netto, P/BV – to znaczy cena do wartości księgowej oraz P/S tzn. cena do przychodów netto ze sprzedaży. Te wskaźniki oddają w sposób zintegrowany jednocześnie: poprzednie zyski netto, wzrost sprzedaży, wzrost zysku, stabilność przeszłych dochodów, zdolność finansową firmy, klasę kadry zarządzającej czy kondycję i perspektywy określonej gałęzi przemysłu, w której funkcjonuje firma, jej pozycje konkurencyjną i tym podobne. Wskaźniki rynkowe to jedne z najczęściej stosowanych narzędzi inwestycyjnych przez inwestorów finansowych. Ostatnim sposobem jest tak zwana metoda bilansowa, co oznacza wycenę aktywów netto. To znaczy, iż wartość definiuje się na podstawie majątku, lecz pomniejszonego o sumę zobowiązań, jakie ciążą na przedsiębiorstwie.

biznes i Internet

Autor: Steve wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Ta wartość może być uaktualniona o aktualna rynkową sumę składników aktywów i pasywów, jakie potrzebują korekty. Korektę musimy wykonać sugerując się stosownymi dokumentami z szacunków wartości konkretnych składników aktywów oraz pasywów dostarczonych przez Spółkę. Jak więc widać, to którą metodę wybierzemy zależy od wielu czynników. Na pewno przed podjęciem tego rodzaju decyzji warto dokładnie wszystko sprawdzić, by osiągnąć jak najbardziej do zaakceptowania i bardzo korzystną wycenę spółki. W innym wypadku możemy być niezadowoleni, a poszukiwanie przyczyny po fakcie może na nic się zdać. Pamiętajmy więc, by z rozwagą podejść do tego zagadnienia. Autor: Krajowa Grupa Doradztwa Majątkowego.