Z jakiej przyczyny wskazane jest segregować odpadki i czym jest selektywna zbiórka odpadów?

Teraz coraz więcej mówi się o segregacji odpadów, na nieszczęście w dalszym ciągu wiele osób w żaden sposób tego nie wykonuje oraz nie segreguje śmieci. Z pewnością jest to niezwykle szkodliwe dla środowiska, gdyż odpadki, które nie są segregowane trafiają w większości wypadków na jedno wysypisko, przez co nieraz mnóstwo z nich w żaden sposób się nie rozkłada.

Odpadek

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze inne wydzielają szkodliwe substancje szkodzące środowisku, zaś wszystko to wywołuje pogorszenie ekosystemu. Tak więc niesegregowanie śmieci tak naprawdę szkodzi nam samym. Wobec tego bez ustanku przypomina się o tym, że segregacja śmieci jest sprawą ogromnie znaczącą. Selektywna zbiórka odpadów, czyli segregowanie śmieci, z pewnością daje korzyści nam wszystkim. Termin selektywna zbiórka odpadów znaczy wyrzucanie śmieci do konkretnych zbiorników, jakie mają swoje przeznaczenie.

Na przykład do jednego pojemnika wrzuca się tylko szkło, do innego makulaturę, jeszcze do innego baterie czy tworzywa chemiczne. Nie jest to wcale uciążliwe i skomplikowane, a sporo pomaga. Dzięki selektywnej zbiórce odpadów wszystkie śmieci trafiają tam gdzie powinny, multum z nich można też

link

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

przerobić oraz spożytkować od nowa, co istotnie zmniejsza wielkość wyrzucanych śmieci. Natomiast takie odpady (więcej w temacie), jak przeterminowane leki, baterie oraz akumulatory albo też chemikalia nie stwarzają zagrożenia dla ludzi, zwierząt i otoczenia, bowiem też są składowane w stosownych miejscach.

Selektywna zbiórka śmieci to coś, co powinno pojawić się w każdym domu. Nie wymaga to dużej ilości czasu, nie jest ciężkie i skomplikowane, a przynosi istotnie niemało korzyści. Pozwala na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony środowiska, poza tym poprawia także ludzką świadomość i uzmysławia, iż dbanie o środowisko poprzez segregację śmieci jest faktycznie niezmiernie ważkie.

Poza tym selektywna zbiórka odpadów to też ulga dla naszego portfela, bo pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć koszta powiązane z ich składowaniem.