Stalowe profile

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych. Jest to tania i prosta metoda budowania ścian działowych czy obniżania stropu. Tego rodzaju płyty można niskim kosztem kształtować w dowolny sposób, bez zastosowania wyspecjalizowanych narzędzi, przycinając je do wymaganych rozmiarów i kształtów.

Fragment budynku

Autor: Trevor Cummings
Źródło: http://www.flickr.com
Budowlanym przebojem w ostatnim czasie jest również sklejka, którą przycina się na zamówienie do wybranych, także skomplikowanych kształtów dzięki maszynom CNC. Z tworzywa tego można tworzyć trójwymiarowe konstrukcje, elementy umeblowania i tak dalej. W tego rodzaju budownictwie najważniejszy jest jednak sposób mocowania tego rodzaju materiałów, szczególnie przy podwieszaniu sufitów i budowaniu ścian wewnątrz budynku – mocuje się je na charakterystycznych, prostych w kształtowaniu i lekkich listwach ze stali.

Konstrukcje (więcejo tym> www.hmlnosewicz.pl/pl/oferta/konstrukcje-spawane) staloweTzw. profile stalowe są niezbyt kosztowne i łatwe w kształtowaniu. Można z tych elementów konstruować

Most wykonany ze stali

Autor: Hefin Owen
Źródło: http://www.flickr.com

np. stelaże do obniżania sufitów, do których niezwykle łatwo przymocować regipsy za pomocą wkrętów. Dzięki szerokiej gamie profili, można za ich pomocą budować różnego rodzaju konstrukcje o rozmaitych zastosowaniach, w części profili można nawet poprowadzić przewody elektryczne czy inne kable – na przykład od Internetu czy telewizji. Profile okrągłe umożliwiają prowadzenie w ich wnętrzu także instalacji wodnej. Dzięki konstrukcji zrobionej z łatwej w formowaniu stali, różnego rodzaje profile można formować do wymaganych rozmiarów z użyciem specjalnych nożyc do metalu. Nożyce takie można nabyć w każdym sklepie z narzędziami. Połączenia kątowe można konstruować z wykorzystaniem piły kątowej z właściwą tarczą, którą także można nabyć w sklepie z narzędziami.

Moda z Ameryki
Moda na konstrukcje w oparciu o stelaże ze stali przywędrowała na kontynent z USA. Tam, z uwagi na większe ryzyko huraganów i anomalii pogodowych, konstruuje się domy jednorodzinne z tanich tworzyw izolowanych specjalnymi materiałami termoizolacyjnymi, z wykorzystaniem których okres zimowy w takich domach nie jest uciążliwy. Dzięki niskim kosztom postawienia konstrukcji, zaadaptowały się one także w Europie. W przeciwieństwie do Stanów, na terenie Europy konstrukcje opierające się na stalowych profilach stosuje się w budowlance wewnętrznej – przykładowo pozwala to w znaczny sposób obniżyć koszty zaadaptowania strychu.