Doświadczenie to podstawa dla każdego pracującego, jako freelancer

Sztuka fotografowania to rzecz inspirująca – większość z nas to wzrokowcy, o wiele bardziej przyciągają nas fotografie i obrazy aniżeli tysiące literek w tekście. Nie jest to prosta sztuka, nie dla każdego – nie wystarczy posiadać w rękach bardzo drogiej lustrzanki, by uznać się fotografem z górnej półki. Czym zatem musi się odznaczać fotograf żeby zaistniał i przetrwał na rynku?

obiektyw

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Spec od zdjęć potrafi widzieć świat obrazami, tak samo jak filmowiec piszący scenariusze. Bez takiego „daru” jego tysiące napstrykanych fotografii nie będą miały mocy przekazu, zwłaszcza po wstawieniu ich na większy ekran komputera, o projektorze nie wspominając. To faktyczna gonitwa za centrum wydarzeń i zatrzymywanie najważniejszych ułamków sekund w kadrach obiektywu. Kolejna sprawa to uniwersalność fachu fotografa, który uwiecznia w ramce zdjęcia. W zależności od przesłania sytuacji istnieje tak zwana fotografia biznesowa (przejdź do strony fotografia biznesowa wrocław) Jelenia Góra, ceremoniałowi ślubnemu towarzyszy fotografia ślubna Jelenia Góra, to także praca na potrzeby reklamy, po galerię zdjęć do fotoreportażu w mediach (sport, wieczór literacki, wydarzenia polityczne itp). Właściciele saloników foto i freelancerzy w tym zawodzie nie żyją wyłącznie tworzeniem od podstaw, ich życie to także ewolucja zdjęć już istniejących i retuszów. To im zawdzięczamy to, że wieloletnie zdjęcia z datą nawet stu lat wstecz zostają ożywione i postawione w ramkę, a nie rzucone do szafy.W każdej z odmian tematycznych fotografii punktem kluczowym jest ocena i dobór światła.

robienie zdjęcia

Autor: Dino K.F. Wong
Źródło: http://www.flickr.com
Bez niej, a w szczególności bagatelizując promienie nawet z najlepszej gabloty (gabloty ekspozycyjne) wyjdą słabe zdjęcia. Ze światłem jest jak z ludźmi: jest zmienne, bywa kapryśne, przez jedną sesję kąt padania i siła potrafi z mocnego stać się delikatnym. Zmiany jakości nasłonecznienia wymagają dogrania światła dodatkowego, wychodzącego z obiektywu lustrzanki.
Na co także zwraca się uwagę w fotografii? Oczywiście portfolio, czyli dotychczasowy dorobek twórcy. Bez profesjonalnie zrobionej strony internetowej, rozróżnienia tematycznego zdjęć, bez danych kontaktowych nie da się rozpocząć poważnych rozmów z klientem w sprawie fotografii biznesowych, czy parą w kwestii zdjęć weselnych.