W jaki sposób efektywnie egzekwować zadłużenia od nierzetelnych przedsiębiorstw w Niemczech i od czego trzeba rozpocząć?

Coraz nagminniej krajowe firmy współpracujące z firmami niemieckimi szukają rozwiązań, w jaki sposób wolno egzekwować należności w stosunku do zadłużonych kontrahentów na terenie Niemiec. Niemieckie przedsiębiorstwa często ignorują wezwania do zapłaty, które odbierają od polskich partnerów, ponieważ wychodzą z założenia, że ze względu na przeszkody językowe, kilometry oraz różnice kulturowe, długi nie będą wymagane.

karty kredytowe

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli jesteśmy w podobnej pozycji, to pierwszym etapem jest wykonanie działania pozasądowego. Czyli wyznaczony przez nas pełnomocnik przez niemiecką kancelarię adwokacką zwróci się do przedsiębiorstwa z roszczeniem zapłaty zadłużenia, zapłaty odsetek, a również zwrotu kosztów adwokackich z postępowania pozasądowego. W wezwaniu do należności winien być wskazany dokładny czas do zapłaty należności, wypunktowanie za jaką usługę jest nałożona należność i wiadomość, iż w przypadku braku należności czy opóźnienia, sprawa będzie oddana do windykacji należności, z czym łączą się kolejne koszty obciążające dłużnika.

Należy posiadać wiedzę, iż windykacja należności w Niemczech jest dla wierzyciela absolutnie bezpłatne, dlatego że całkowite koszty zobligowany jest zwrócić dłużnik. Dłużnicy niemieccy dużo uważniej reagują na pisma adwokata z niemieckiej kancelarii niż reakcją na pisma sporządzone poprzez samych wierzycieli albo polskie firmy windykacyjne. Dużo spraw zamyka się już na tym pierwszym etapie postępowania w respekcie przed nieugiętościom niemieckich egzekutorów. Więcej informacji znajdziesz tu: jednak jeśli działania bez sądu nie dostarczą wyczesądu (zobacz rejestr znaków towarowych)ego efektu, wówczas warto rozpocząć do dochodzenia długu na drodze prawnej. W tym przypadku posiadamy dwie drogi. Można dochodzić należności na drodze prawniczej w Polsce oraz egzekwować potem orzeczenie w Niemieckich sadach albo oddać pozew w niemieckim sądzie i egzekwować tam należności od dłużnika. Rozsądzają o tym zapisy w umowie i międzynarodowa właściwość krajowego lub niemieckiego sądu. Jednak nawet w takim przypadku gdy jest szansa wyboru między sądem polskim czy niemieckim, z doświadczeń wynika, iż warto wnosić pozew w niemieckim sądzie biorąc pod uwagę większą sprawność działania.

pieniądze

Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli osoba składająca pozew zdobyłaby od polskiego sądu Europejski Tytuł Egzekucyjny czy też posiadamy wyrok sądu niemieckiego można zacząć egzekucję przymusową. Co znaczy zajęcie środków bankowych bądź zajęcie majątku ruchomego za sprawą egzekutora ewentualnie zajęcie honorariów dłużnika czy też złożenie zaręczenia za sprawą przyrzeczenia. Trzeba tutaj dodać, że niemieccy egzekutorowie cechują się nieporównywalnie większą skutecznością egzekucyjną niż krajowi egzekutorzy i windykacja należności w Niemczech odbywa się dużo bardziej sprawniej oraz szybciej.