Druk właściwie nie umarł i nie zapowiada się, ażeby zdarzyło się tak w najbliższych latach

Jak właściwie wygląda historia druku? Jak udowadniają znawcy, historia druku jest dość krótka. Dlaczego? Otóż, polega ona na nanoszeniu obrazu metodą odbicia – jak powiedzieliśmy na początku – formy drukowej na podłoże drukowe przy pomocy farby drukowej, natomiast w historii ludzkości bardzo długo nie było dostępu do tego typu tworzywa, jakie byłoby najbardziej właściwe, by precyzyjnie przyjmować szybkoschnącą farbę.

druk

Autor: Michael Coté
Źródło: http://www.flickr.com
Jak jesteśmy w stanie sprawdzić w źródłach historycznych, pierwszym tego typu podłożem był papier wynaleziony w Chinach (prawdopodobnie, w okolicach roku 105). To dzięki niemu druk był w stanie rozwinąć się w estampaż (technika masowego robienia odbitek z napisów wyrytych w kamieniu). Chyba pierwszym przedmiotem, który zasługuje na miano wyrobu poligraficznego była odbitka drzeworytnicza z Chin. To istotnie od tego momentu jesteśmy w stanie mówić o poligrafii, jako o wydajnym powielaniu treści, graficznych, jak i tekstowych.

Jeżeli prezentowany artykuł jest dla Ciebie fascynujący, odwiedź serwis (http://www.gabinet-dietetyczny.pl/dieta-on-line/), a zgłębisz większą ilość informacji, które Cię niezwykle zaciekawią.

W dzisiejszych czasach bardzo znane są druki akcydensowe – idź na stronę. Dzisiaj, gdy potrzebujemy coś wydrukować, małą czy większą rzecz, szukamy drukarni w… Internecie. A to kolejny paradoks, bo wielu wieszczy, że nastaje koniec druku, że teraz już nastała era cyfrowa. Zobaczymy, czy tak istotnie się stanie, lecz patrząc na to, co jest obecnie, warto przyznać, że druk nie ma się czego obawiać.

Definicyjnie jest to wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na papier, na przykład, czyli na drukowe podłoże. Potocznie drukiem można też określić każdą kopię, tak zwaną, odbitkę drukową. No tak, trochę ten język specjalistyczny jest dziwny, lecz co najważniejsze, druk powstaje wtedy, gdy da się go przenieść z formy drukowanej właśnie na papier. Poszczególne kopie też są określane drukiem. Drukiem można też nazwać

druk

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl

różne techniki powielana tekstu i grafiki, i to w wymiarze tradycyjnym (maszyny drukarskie), jak i sposobem nowoczesnym (metody komputerowe – drukarki, plotery). Wielu jednakowoż się upiera przy tym, że taki nowatorski druk to po prostu wydruk.

Czasy jednakże się zmieniają, nie można ich zatrzymać, więc od kiedy wprowadzono do drukarń druk cyfrowy i techniki komputerowe, coraz częściej przez druk możemy rozumieć również wydruk przeznaczony na skalę przemysłową. Cieszyć powinno nas to, że mamy tak łatwy dostęp do drukowania przeróżnych rzeczy.

Czy wiesz, gdzie jeszcze możesz znaleźć podobne informacje? Jeżeli nie, to kliknij na ten odnośnik i zerknij na treść znajdującego się w tamtym miejscu artykułu.

Być może druk jest już dla nas czymś normalnym i nie ma w tym nic odkrywczego, co więcej odchodzi on do lamusa, bo nastała epoka cyfrowa. Mimo to, taka jest prawda, iż druk nigdy nie zaginie, ale możliwe, że jego zastosowanie będzie w mniejszym stopniu lub w innym wymiarze. Przykładowo pewne obszary bardziej się rozwiną, pozostałe zaś przeciwnie. Mogą być niezbyt potrzebne.