Troszkę zapomniany, ale jak bardzo potrzebny zawód. Zegarmistrz w dzisiejszych czasach to bardzo ważny fachowiec

Kształcenie do zawodu zegarmistrza jest dobrym startem do elastycznej orientacji profesjonalnej w różnych dziedzinach – wytwarzania zegarków, biżuterii i rozmaitych urządzeń. Takie kształcenie jest skupione przyszłościowo i na podstawie obszernej gamy możliwości może być bazą do dalszego zawodowego rozwoju w wielu zawodach.

zegarek

Autor: jared leininger
Źródło: http://www.flickr.com
W ostatnim czasie zegarmistrzowie są poszukiwani i mają bardzo dobre szanse zawodowe, zwłaszcza ze względu na ostatnio rosnące zapotrzebowanie na zegarki mechaniczne. Jak prezentuje się ogólna charakterystyka pracy. Aktualny obszar działania zegarmistrza jest pochodną z jednej strony technicznej różnorodności zegarków i zastosowanych do ich budowy materiałów, a z drugiej strony uzupełniających zadań, jakie biorą się z rozporządzeń o nowym profilu tego rzemiosła.

Zarówno niezbędne stałe dopasowanie umiejętności oraz wiedzy do technologicznego rozwoju, jak i dodatkowo dochodzące zadania, typu restaurowanie historycznych zegarów i zegarków oraz zadania serwisowe w dziedzinie jubilerskiej, determinują wysoki poziom wiedzy technicznej i szczególnej elastyczności, niezbędnej przy ciągłych zmianach zadań. Zegarmistrz Gracki robi swoja pracę na siedząco przy specjalnie do precyzyjnej pracy skonstruowanym warsztacie. Najczęściej jest to zakład zegarmistrzowski, chociaż coraz częściej na takie miejsce mówimy serwis zegarków. Pulpit warsztatu posiada z przodu w dwie specjalne podpórki na przedramiona. W ten sposób uzyskane odciążenie rąk pozwala na pewniejsze operowanie drobnymi narzędziami i bardziej dokładne wykonywanie pracy.

zegarek

Autor: jess csx
Źródło: http://www.flickr.com
Pod ręką są niezbędne narzędzia, jak lupa, pincety oraz oliwiarka, znajduje się tam także odpylacz, stojak (wejdź i sprawdź) z narzędziami i zestaw drobnych śrubokrętów. Narzędzia nieczęsto używane są też w zasięgu ręki i zależnie od stosowana uporządkowane w dwóch rzędach szuflad po prawej i lewej stronie warsztatu. W każdej przyzwoicie urządzonej pracowni zegarmistrzowskiej będą również maszyny ogólnego użycia, typu tokarka czy maszyna do wyczyszczenia małych mechanizmów. Aktualnie zegarmistrz jest w stanie liczyć na dużą ilość zleceń, a to z tego powodu, że wkroczyliśmy w czasy tak zwanej konkretnej profesji. Ludzie po studiach nie mogą odnaleźć pracy, ponieważ znają tylko trochę teorii, natomiast ludzie, jak zegarmistrzowie, z namacalnymi umiejętnościami są cenionymi fachowcami. Więcej na .