Na czym polega spawanie, jakie są jego rodzaje? Co warto wiedzieć o najbardziej popularnych technikach spawania?

Jeśli ktoś nie ma doświadczenia ze spawaniem, lub spawa raz na pewien czas, to w rzeczywistości nie ma pojęcia, iż istnieje jego wiele sposobów. To nie jest za bardzo istotne dla przeciętnego człowieka, jednakże kiedy zaczynamy się tym interesować coraz częściej, to warto poznać najbardziej popularne techniki. Szczególnie w zakresie typu spawanie konstrukcji stalowych. Jakie mamy rodzaje?

Spawanie

Autor: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowo korzystnie poznać taki rodzaj jak łukowe elektrodą otuloną. Jest to również określane jako metoda MMA. Jest to najstarsza i najbardziej powszechna metoda spawania łukowego. W takiej metodzie stosowana jest elektroda otulona, składa się z metalowego rdzenia, jaki pokryty jest sprasowaną otuliną. Między końcem elektrody a spawanym materiałem wytwarzany jest łuk elektryczny. Zajarzenie łuku ma charakter kontaktowy, następuje to przez dotknięcie końca elektrody do materiału spawanego. Elektroda tak więc topi się, natomiast krople stopionego metalu elektrody przenoszone są poprzez łuk do płynnego jeziora spawanego metalu.

Dzięki temu może się stworzyć spoina. Spawacz powinien dosunąć elektrodę w trakcie jej stapiania do spawanego elementu, dzięki czemu może utrzymać łuk o ustalonej długości i w tym samym momencie posuwać jej topiący się koniec wedle linii spawania. Kolejną metodą spawania jest metoda TIG. Na czym to polega? Łuk elektryczny jest inicjowany przez potarcie elektrodą wolframową w spawany materiał. Inny sposób jest bezdotykowy, a dzieje się tak dzięki działaniu układu jonizatora – zobacz .

W spawaniu TIG uchwyt spawalniczy popychany jest jedną ręką, w czasie gdy druga podaje materiał dodatkowy, czyli pręt. Ręczne dodawanie spoiwa ma charakter przerywany, więc wymaga pewnej wprawy.

Zaciekawiony tematem? Czytaj o tym znacznie więcej. Dlatego użyj adresu (https://www.vectorsoft.pl/), jaki przekieruje Cię na serwis. Zapraszamy!

Po wstępnym nagrzaniu materiału nieruchomym uchwytem spawacz powinien dosunąć pręt (sprawdź informacje na stronie) w jeziorko, ażeby następnie go odsunąć i dosunąć łuk w kierunku spawania. Interesująca i pomocna jest też technika MIG/MAG. Rozjarzenie łuku zachodzi po naciśnięciu przycisku na uchwycie spawalniczym. Ma ono charakter kontaktowy.

Wysuwający się drut z określoną prędkością topi się, a za pomocą zjawiska samoregulacji długość łuku może pozostać na określonym poziomie. Po rozpoczęciu spawania warto uchwyt spawalniczy przemieszczać dość równomiernie wzdłuż spoiny. Warto obserwować kształt spoiny, utrzymywać stałą pozycję a także odległość uchwytu od spawanego elementu – www. Spawacz powinien przez ten czas koncentrować się na wytworzeniu odpowiedniej spoiny, gdyż moment nieuwagi jest w stanie spowodować powstanie błędów. Jeżeli tak będzie, powinniśmy przerwać spawanie, a następnie je wznowić.