Nowoczesność nową perspektywą dla ludzkości, wzrost znaczenia druku w różnych dziecinach życia.

Za przeszłością druku stoi przede wszystkim ochota udokumentowania malowideł, które mają uchronić od zapomnienia daną ideę bądź twórczość. To co ktoś, kiedyś powiedział odeszło w niepamięć, no chyba że zostało spisane.

drukowanie książek

Autor: Waag Society
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jest druk (polecane)? To nic innego jak odbicie grafiki na powierzchnię drukową przy zastosowaniu emulsji drukowej. W dzisiejszych czasach możemy zauważyć że słowo to kryje w sobie różne techniki drukowania tekstu i obrazu. Możemy to robić przy użyciu powszechnych metod np. maszyny drukarskiej lub skorzystać z bardziej nowoczesnych takich jak drukarki czy plotery. W dzisiejszych czasach przez to słowo pojmujemy wydruk na skalę przemysłową dzięki umieszczanych do drukarń technologii komputerowych czy też technikę taką jak druk cyfrowy. Jednak zanim cywilizacja wynalazła druk, ludzie musieli powielać książki ręcznie.

Według testów historia druku rozpoczęła się w Babilonie. To tam wypalano tekst i grafiki w glinianych tabliczkach. Następnie był papirus w Egipcie, a później tkaniny. Jednakże my skupmy się na właściwą opowieścią. Używanie druku w praktyce jest dosyć młode. Za początek uważa się wynalezienie urządzenia Gutenberga, a nie co jak mała liczba osób wnioskują, próby drukarskie w okresie Starożytnych Chin. Jeśli chodzi o pierwszą metodę poligraficzną, to był to Estempaż. Bazowała na wykonywaniu odbitek spośród napisów wykonanych w kamieniu. Jednak rzecz, który zasługuje na miano wyrobu poligraficznego, to odbitka drzeworytnicza, stworzona w Chinach. Sięgnij po więcej: url.

papier

Autor: grace_kat
Źródło: http://www.flickr.com
Od tego momentu możemy mówić o sprawnym powielaniu tekstu – zarówno obrazowych jak i tekstowych. Wnioskujemy jednak, że historia druku nieodłącznie łączy się z historią papieru, gdyż niezbędny był materiał na którym sprawnie i starannie wysychała emulsja drukarska. Pierwsze jednorazowe czcionki zastosowano w Chinach. Najstarszy powielona treść wywodzi się z VII w n.e. i jest to buddyjski zwój z Dalekiego Wschodu. Jeśli chodzi o najstarszy polski egzemplarz to jest to kalendarz astronomiczny na rok 1474 Kaspera Straube’a. Nowości dotyczące druku, czyli m.in. nowatorskie czcionki, to pochodziły one najczęściej z państw arabskich. Od tamtego czasu w historii druku nadszedł nowy epoka, który wprowadził nowoczesne technologie.

Dzisiaj druk książek zrewolucjonizowały komputery. Możemy wyszukać substytuty takie jak e-booki. Jednakże druk to bezapelacyjnie jeden z najważniejszych wynalazków naszej cywilizacji. Bez niego świat gorzej by sobie radził.