Musisz zrobić badanie na obecność pasożytów? Sprawdź, czy można je zrobić w twoim mieście!

W Polsce zakażenie pasożytami wciąż jest znacznym problemem i występuje bardzo często. Zazwyczaj jest ono spowodowane zbyt słabą higieną, brakiem nawyku mycia rąk przed posiłkami oraz po korzystaniu z toalety, jak też nieprzestrzeganiem mycia owoców i warzyw. Zarażenie pasożytami bywa powodowane również zjadaniem surowego mięsa lub ryb.

praca nad próbkami biologicznymi

Autor: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Źródło: http://www.flickr.com
Pasożyty powodują złe samopoczucie

Uznaje się, że pasożyty pokarmowe nie wyrządzają większej krzywdy osobom zdrowym, niemniej mogą one spowodować nieprzyjemne dolegliwości oddziałujące na osłabienie jakości bytu. W zależności od rodzaju pasożyta, jakim jest się zarażonym, pojawiają się różne, uporczywe symptomy. W wypadku owsików wspomnianym objawem bywa świąd, ból brzucha, anemia, czasem owsiki powodują także zapalenie dróg rodnych i moczowych. U osób dotkniętych glistą ludzką mogą występować: bezsenność, rozdrażnienie, typowe są również choroby oskrzelowe, wymioty i biegunka. W sytuacji, kiedy podejrzewa się, że słabe samopoczucie może być powodowane obecnością pasożytów w układzie trawiennym, należy pójść do laboratorium oraz wykonać stosowne badanie.

Jak wykonuje się takie analizy?

Badanie na zarażenie pasożytami wykonuje się z kału. Pozwala ono wykrywać w równym stopniu obecność samych pasożytów, jak również (dodatkowe informacje) ich jaj. Aby wykonać tego rodzaju badanie (zobacz badanie satysfakcji klientów), należy zakupić w aptece określony pojemnik do pobierania materiału, a później umieścić w środku cząstkę kału. Materiał powinien być pobierany z czystego naczynia bądź papieru toaletowego, nie wolno pobierać próbki z sedesu, ponieważ woda i detergenty obecne w sedesie potrafią zakłócać wyniki. Próbkę kału należy szybko dostarczyć do punktu analitycznego, a jeżeli nie ma takiej szansy, można przechować ją w warunkach chłodniczych. W większości przypadków rekomenduje się powtórzenie analizy w odstępstwie kilku dni, gdyż jedno badanie nie daje 100% pewności.

Takie badanie zrobisz w swoim mieście

Badanie na obecność pasożytów w kale można wykonać w laboratorium analitycznym w swoim mieście. Jeśli mieszkańców Dolnego Śląska interesuje badanie na pasożyty wrocław (ciekawy link) będzie optymalnym miejscem, by oddać materiał do analizy. Przed przeprowadzeniem badania warto wejść na stronę internetową wybranego laboratorium i zapoznać się ze wskazówkami tyczącymi pobierania próbek i sposobem ich przechowywania. Dzięki temu można lepiej przyszykować się do badania, jak również oswoić się z procesem badania.