Artystyczne kowalstwo – czym w ogóle jest to nietypowe rzemiosło?

Kowalstwo artystyczne jest dziedziną rzemiosła artystycznego, w którym przedmioty użytkowe lub też ozdobne kuje się z żelaza. Przedmioty te mają zwykle charakter dekoracyjny oraz użytkowy. Historia kowalstwa artystycznego sięga zamierzchłych czasów starożytności, już wówczas stosowano techniki kowalskie. W okresie średniowiecza również zajęcie to było praktykowane i rozwijane. W tym celu budowano specjalne pomieszczenia pełniące rolę pracowni kowalskich. W czasach tych zajmowali się kowalstwem głównie mnisi, którzy wyrabiali rozmaite okucia skrzyń oraz okucia drzwi.

ozdobne balustrady

Autor: Alf Melin
Źródło: http://www.flickr.com
W okresie średniowiecza głównymi motywami ozdobnymi w przedmiotach wyrabianych tą metodą były motywy roślinne. Z biegiem lat zaczęto również nawiązywać do motywów heraldycznych czy też zwierzęcych. Poza poszerzeniem się tematyki zwiększyła się także ilość produktów wykonywanych w ten sposób. Produkowano teraz latarnie z żelaza, a ponadto kuto kraty okienne oraz wiele innych. Na przestrzeni wieków zajęcie to rozwijało się i wykonywane było na co raz wyższym poziomie. Przyszedł czas, że wytarzać zaczęto także przedmioty, które zaliczyć należy do dziedziny sztuki użytkowej, były one bardzo dobrze wykonane oraz posiadały cechy przedmiotów artystycznych (dowiedz się więcej). W chwili obecnej również zawód ten jest bardzo popularny i istnieje wiele firm zajmujących się kowalstwem.

Obecnie produkty tego typu zalicza się zwykle do dziedziny sztuki użytkowej, zwykle są to bardzo oryginalne rzeczy o wysokim poziomie estetycznym.

Oprócz produkcją rozmaitego typu krat i bram, zakłady tego typu produkują również rzeczy mniejszych gabarytów, takie jak świeczniki czy ramki obrazów. W ofercie tych pracowni znajdziemy na pewno bardzo duży wybór rozmaitych wzorów, które mogą być też robione na zamówienie dla danego klienta.

Miej na uwadze, że jesteśmy tutaj (https://domymax.pl/). Czekamy na Ciebie z nowymi postami, które są niebywale zajmujące. Myślimy, że namówimy Cię do kliknięcia w ten link.

W produktach tego typu można dostrzec swoistą tęsknotę za dawnymi czasami. Można powiedzieć, że z jednej strony objawia się tutaj tęsknota za złotym wiekiem sztuki rzemieślniczej, z drugiej strony z kolei jako przedmioty zrobione z materiałów trwałych oraz bardzo twardych jakim jest bez wątpienia żelazo stają się symbolem wieczności oraz solidności.

Łatwo obecnie również (www.programylojalnosciowe.pl/program-lojalnosciowy-dla-firm.html) znaleźć zakład, który będzie wytwarzał dość wyszukane wzory, niebanalnie ukształtowane poręcze schodów, krzesła, ławki, lub po prostu elementy ozdobne (napisz maila).