Jak należy zainstalować kocioł z ogrzewaniem olejowym? O czym musimy pamiętać?

W jednorodzinnych domach z olejowym ogrzewaniem, bardzo często kocioł trzeba umieszczać w piwnicy lub na parterze budynku. Najbardziej nowatorskie kotły olejowe są w stanie być także instalowane w kuchni, ale w takich okolicznościach pomieszczenie powinno pełnić odpowiednie warunki.

Budując nowym dom, najlepiej zatroszczyć się o to, aby było w nim specjalne pomieszczenie, które jest przeznaczone na kocioł i magazyn oleju. Takie miejsce powinno być jednakowoż przygotowane w zgodzie ze wszelkimi wymogami. Jak w budynku zmienia się np. kocioł na nowy olejowy, to trzeba zadbać także o lokalizacje na zbiornik oleju.

pożar

Autor: Oregon Department of Forestry
Źródło: http://www.flickr.com

Po zmianie kotła węglowego na olejowy pomieszczenie wykorzystywane do tej pory na skład opału jesteśmy w stanie wykorzystać na magazyn oleju. W określonych sytuacjach podczas zamiany kotła na olejowy i próbę odnalezienia miejsca na zbiornik paliwa trudnością może być niezbyt dobre dopasowanie jego gabarytów do drzwi potencjalnego magazynu oleju. Zbytnio wąskie mogą uniemożliwić żeby wstawić go do pomieszczenia, natomiast poszerzenie ich nie zawsze jest łatwe. Nie należy nie pomyśleć o instalacjach przeciwpożarowych (więcej pozyskasz tu: https://mercor.com.pl/pl/produkty/oddymianie-grawitacyjne/klapy-wentylacyjne) jak np. – instalacje przeciwpożarowe (sprawdź co oferuje Mercor) na terenie wrocławia. Jak są w ścianie nośnej, to przed ich zwiększeniem trzeba zasięgnąć opinii konstruktora. Zamiast powiększać drzwi, możemy także zdecydować się na baterię mniejszych zbiorników, jakich wymiary będą właściwe, a łączna pojemność będzie w sam raz do zagwarantowania stałego zasilania kotła przez cały sezon grzewczy.

Dobrze wiedzieć, iż temperatura zapłonu oleju opałowego wynosi 70-120 stopni Celsjusza, więc zaliczyć go należy do 3 klasy cieczy palnych. Przepisy określają, by magazyn oleju opałowego o temperaturze zapłonu więcej niż pięćdziesiąt pięć stopni Celsjusza znajdował się w piwnicy, lub na niżej położonej kondygnacji nadziemnej budynku. Jednocześnie jego wewnętrzne ściany i stropy powinny mieć przeciwpożarową klasę EI120, natomiast drzwi EI60. Powinniśmy wziąć pod uwagę jak najlepsze instalacje przeciwpożarowe. Jak mamy mieszkanie we Wrocławiu to z pewnością najlepiej skorzystać z najlepszej usługi, takiego rodzaju jak instalacje przeciwpożarowe Wrocław . Dzięki temu mamy pewność, iż nasza instalacja będzie najlepiej podłączona i odpowiednio zabezpieczona. To przecież bardzo ważne, gdyż od tego jest zależne nasze bezpieczeństwo.