Jak wykreować odpowiednio wyposażone miejsca publiczne

Jedni z nas zwracają uwagę na poziom komfortu w każdym miejscu, w którym przyjdzie im być, inni nie troszczą się o otoczenie i nie przywiązują tym samym uwagi do tego, czy jest ono wystarczająco dobrze wyposażone. Jednak nawet, jeśli ludzie sami nie dbają o daną przestrzeń, osoby odpowiadające za jej zagospodarowanie winny czuwać nad tym, żeby była ona właściwie zaaranżowana. Mowa oczywiście o miejscach publicznych, za które odpowiadają odpowiednie jednostki, a z jakich korzystają każdego dnia przeróżni, przypadkowi ludzie.

miejsce publiczne

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
Utrzymanie tego typa miejsc w należytym stanie jest bez wątpienia wyzwaniem, gdyż, w miejscach publicznych przewijają się różni ludzie, z różnorodnymi potrzebami, ale i z różnymi zachowaniami czy kulturą wychowania. Jedni zatem będą dbać o mienie publiczne, inni z kolei nie będę traktować otoczenia z właściwą uwagą. Nie ma chyba lepszego przykładu przedstawiającego tego typu stan rzeczy jak między innymi toalety publiczne – poznaj tutaj (poznaj tutaj).

Oczywiście z toaletami publicznymi spotkamy się wszędzie tam, gdzie pojawiają się różni ludzie, w miejscach, w jakich muszą dłużej przebywać. Są to więc przykładowo zarówno dworce, jak i restauracje. O ile w restauracji łatwiej natknąć się na porządek i świeżość w toalecie, z tą na dworcach jest już różnie. Nie dziwi to, bowiem im więcej miejsca do zagospodarowania, tym trudniej zachować porządek.

Na ogół też nie stosuje się wówczas większych udogodnień dla pojawiających się klientów, a wbrew pozorom szkoda, gdyż, jak najlepiej zagospodarowana przestrzeń sama w sobie skłania do tego, by o nią dbać. W toalecie, w której nie ma pod ręką nawet podstawowych akcesoriów niechętnie chce się przebywać, wielu osobom wtedy również nie za specjalnie zależy, żeby o daną przestrzeń dbać.

łazienka

Autor: Maryanne
Źródło: http://www.flickr.com
Tymczasem w pomieszczeniu, w którym znajduje się wszystko, co konieczne, gdzie dostaniemy czyste ręczniki, a w łazience pięknie pachnie, jako że użyte są odświeżacze powietrza, aż chce się na dłużej zostać, by przejrzeć się w lustrze, czy zrobić makijaż. Niektóre firmy idą o krok dalej i udostępniają do takich miejsc również tego rodzaju wyposażenie jak lampa owadobójcza, czy też akcesoria wykorzystywane do jednorazowego użytku. W takich pomieszczeniach, aż chce się przebywać i o nie dbać, z tego też powodu zarządzający przestrzeniami publicznymi winni o tym pamiętać – Impeco (Impeco).