Unia Europejska i jej idee na zrzeszanie organizacji

Jak wszyscy wiemy przystąpienie do Unii Europejskiej Polski miało sporo zwolenników, ale miało również duże grono przeciwników. Niewiele osób, które z dezaprobatą spoglądały na akces Polski do Wspólnoty zmieniło swoje zapatrywania. Nawet interesujące projekty i normy pozwalające na pokazanie się najlepszym organizacjom, nie są w stanie przekonać pewnych ludzi, że Wspólnota Europejska nie ma zamiaru szkodzić, a ma za zadanie wspierać.

EICC
Wiele pomysłów UE skupia się tylko na organizacjach, które same chcą brać w nich udział, po sprawdzeniu przez organy Unii, czy organizacja spełnia normy, nie istnieją żadne przeszkody, by firma połączyła swoje siły np. z emas. Jest to system związany z zarządzaniem środowiskowym, w dużej mierze przypominający zasadami normę ISO 14001. Zresztą w 2001 roku treść ISO 4001 jest włączona do struktury EMAS – czytaj o EMAS.

System ten skupia wiele przedsiębiorstw, firm oraz organizacji o czym pisano wcześniej. Główne założenie systemu polega na tym, że chce on wyróżniać te działalności, które stale się doskonalą w aspektach związanych z działalnością środowiskową, a jeśli zdarzą się im jakieś wykroczenia to są one niewielkie. Tak, więc system EMAS wyróżnia firmy, chcące się rozwijać w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. W Polsce w systemie zarejestrowano jak na razie 45 firm, wiąże się to z prestiżem, bo firmy te musiały wykazać się właściwym ekozarządzaniem we własnych strukturach.

jakość

Autor: parylo00
Źródło: http://www.freeimages.com

Jeżeli mowa o zarządzaniu ludźmi, to wszyscy menedżerowie doskonale zdają sobie sprawę że niezbędne jest odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi. Powstały różnego typu szkoły zarządzenia, kodeksy, które stawiają pewne firmy pod tym względem wyżej niż inne, należy do nich między innymi eicc. EICC to kodeks w którym zawarto jak powinna zachowywać się organizacja, kodeks, który ma za zadanie wyrównać a zarazem podnieść standardy pracy.

Jeżeli jakaś organizacja, chce pokazać, że dobro pracownika, jego bezpieczeństwo jest dla nich najważniejsza, to podpisuje się pod tym, co jest zapisane w kodeksie. Kodeks ma być holistycznym spojrzeniem na proces dostaw. Otóż cały projekt został stworzony z myślą o przedsiębiorstwach, które projektują oraz wprowadzają na rynek towary lub mają w ofercie produkty i usługi, z których korzysta się przy produkcji towarów elektronicznych. Jest to, więc kodeks skierowany do firm z sektora elektronicznego i ma on być zastosowany względem dostawców jak też podwykonawców.