Do czego najbardziej służy stal? Tak naprawdę do wielu rzeczy, jednocześnie do tworzenia konstrukcji stalowych

Węgiel w stali znajduje się w postaci perlitu płytkowego, niekiedy jednakowoż, szczególnie przy większych zawartościach węgla cementyt występuje pod postacią kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu. Jednakże stal obok węgla oraz żelaza posiada też pozostałe składniki. Dostaje się ją z surówki w procesie świeżenia. W bardziej nowatorskich instalacjach hutniczych bardziej dominujące się piece konwertorowe, próżniowe, jakie pozwalają na uzyskanie najwyższej jakości stali.

Stal znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, dla nas w tym artykule najbardziej istotna jest stal (strona przedsiębiorstwa Aner Stal) wykorzystywana do konstrukcji stalowych, to sprawia, że możliwy jest całkowicie fachowy i niezawodny montaż konstrukcji stalowych. Jest więc stal konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia. Odnajduje się wszędzie tam, gdzie jej charakterystyki i parametry są wystarczające do spełnienia funkcji, zobacz również WNS Pomorze. Tego rodzaju stale są stalami najniższego gatunku i mają dość duże ilości zanieczyszczeń, najczęściej siarki, krzemu a także fosforu.

Bardzo nam miło, że poświęciłeś swój czas, żeby przejrzeć ten tekst. Jeśli czujesz chęć na więcej, to kliknij stronę i przenieś się do kolejnej strony.

Do jej produkcji stosuje się niski reżim technologiczny, co oznacza, że ma to wpływ na dość szeroki rozrzut węgla. Stal tego przeznaczenia nie może poddać się obróbce cieplnej.

wieża ze stali

Autor: Matty Ring
Źródło: http://www.flickr.com

Inny typ – stal konstrukcyjna wysokiej jakości odznacza się wąskimi granicami zawartości manganu oraz węgla, ma także niewielką zawartość zanieczyszczeń, dość często fosforu oraz krzemu. Zwykle oferowane są jako stale uspokojone, są bardzo dobre dla obróbki cieplnej. Następny typ to stal konstrukcyjna niskostopowa. Jest stosowana do budowania konstrukcji, które narażone są na działanie warunków atmosferycznych takiego rodzaju jak maszty oraz mosty, na pewno tam gdzie zastosowanie jej jest uzasadnione ekonomicznie. Odznaczają się bardziej znaczną wytrzymałością od stali konstrukcyjnych bardziej wysokiej jakości, jest też bardziej odporna na korozję.

Mamy też stale do nawęglania, w takiej okoliczności wykorzystuje się stale konstrukcyjne wyższej jakości, niskostopowe a także stale stopowe o małej lub średniej zawartości węgla. Wyroby wyprodukowane z tego rodzaju stali po nawęgleniu zachowują sporą ciągliwość i wytrzymałość na szerzenie rdzenia i twardość powierzchni. Ponadto oferowanych jest bardzo dużo innych rodzajów stali, które np. tworzą konstrukcje offshore, to rodzaje stali bardzo wytrzymałych, do zadań specjalnych.

Źródło: