Wygoda dla seniora, czyli odpowiednie mieszkanie dla osoby starszej. Jak powinien wyglądać, by nadawał się dla człowieka w sędziwym wieku?

Wielu z nas stawiając własny dom projektuje go w taki sposób, ażeby móc w nim cieszyć się komfortem i pełną użytecznością. Myśląc o starości, powinniśmy w porę tak urządzić dom, aby poruszanie się po nim nie było problematyczne w przyszłości. Parterowe domy cieszą się w tym względzie szczególnym uznaniem.

dom jednorodzinny

Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
Na te rozwiązania stawiają jednocześnie ci, którzy mają tendencję, żeby wybiegać w przyszłość, jak i ci, którzy w swym domu mają zamiar mieszkać ze swymi rodzicami. Czemu to parterowe domy cieszą się największym powodzeniem w oczach tych, którzy poszukują wygodnego rozwiązania dla osoby w podeszłym wieku? Zaletą takich domów jest rzeczywiście komfortowy dostęp do wszystkich pomieszczeń. Brak schodów to wielkie udogodnienie, które osobom w podeszłym wieku pomaga bez obaw radzić sobie z zachowaniem domu w czystości i z poruszaniem się pomiędzy różnymi pokojami. W okresie projektowania domu, który ma służyć osobie starszej, korzystnie także uwzględnić tego rodzaju kwestie, jak brak progów oraz pozbawione schodów wyjście na balkon czy do ogrodu.

Dzięki temu nawet osoba mająca poważne problemy z poruszaniem się lub musi jeździć na wózku, nie będzie skazana na mieszkanie w zamkniętym domu. Domy parterowe można też zaprojektować taką metodą, aby otwory drzwiowe gwarantowały swobodę poruszania się nawet osobom korzystającym z wózków czy chodzików – więcej małe domy jednorodzinne projekty. Takie typowe kwestie mogą się dla seniorów okazać wielkim ułatwieniem i sprawić, że parterowe domy (zobacz https://www.swiatnieruchomosci.pl/domy/wynajem/) staną się dla nich wygodnymi oraz przyjaznymi gniazdkami. Najlepsze projekty domów parterowych mają faktycznie te wszystkie konieczne warunki, które zapewniają spokojną starość. Coraz większa ilość firm budowlanych projektuje tego rodzaju domu (czytaj w serwisie) – polecana strona .

Własny dom

Autor: PLANNJA
Źródło: PLANNJA
Ma to konkretne uzasadnienie ekonomiczne, gdyż społeczeństwa się starzeją i niezbędne jest już teraz o tym myśleć. Czyli planować aglomeracje miejskie, domy i inne istotne miejsca w ten sposób, aby starsze osoby mogły z nich w spokoju korzystać. Powinniśmy poznać pewne warunki i wymagania, by zaprojektować miejsca zgodnie ze wszystkimi tego rodzaju normami. Pamiętamy bowiem, iż każdy z nas będzie w takim wieku, więc takie plany są z korzyścią dla wszystkich.