Jak zorganizować pogrzeb, by wszystko było w jak najlepszym porządku? O czym niezbędnie trzeba pamiętać?

Nadchodzi ten bardzo niemiły dzień, kiedy umiera bliska nam osoba. To niby w niczym niespecjalna kolej rzeczy, lecz ciężko nam się z tym pogodzić. Co więcej, jesteśmy zobowiązani zorganizować pogrzeb, a w takiej sytuacji jest to tym bardziej trudne|ciężkie|problematyczne. Z pomocą naszego poradnika możemy jednakże sobie z tym poradzić, nawet w tak niekomfortowych chwilach.

Na początek musimy posiadać kartę zgonu, gdyż to obowiązkowy dokument, o który powinniśmy się postarać, jak umiera bliska nam osoba. Bez niego nie będzie można pochować

Cmentarz

Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com

zmarłego, nikt bowiem nie udzieli nam transportu zwłok do kostnicy miejskiej, w ten sam sposób żaden urząd stanu cywilnego nie wyda nam aktu zgonu.

Wypisanie karty nic nie kosztuje. Posiadając już taką kartę, trzeba zawiadomić zakład pogrzebowy – serwis www -, który przewiezie ciało zmarłego do swojej chłodni albo kostnicy miejskiej. W internecie znajdziemy setki adresów zakładów pogrzebowych, działają też one blisko szpitali i na cmentarzach. Można skorzystać z usług zakładu, który pomoże na załatwić wszelkie formalności mające związek z zaplanowaniem pogrzebu.

Pamiętać powinniśmy, ażeby podpisać z nimi umowę ze skrupulatnym wyszczególnieniem cen usług, za jakie będziemy zapłacić, przykładowo jak mamy w planach, iż interesują nas pomniki granitowe, to to powinno być w umowie. Z zakładem musimy ustalić datę pogrzebu lub kremacji, a też wybór cmentarza i miejsce pochówku, wybór trumny czy typ obrządku religijnego. Pracownicy tego typu firmy będą także pomocni w załatwieniu aktu zgonu oraz zasiłku pogrzebowego, chociaż oczywiście po takie dokumenty należy udać się osobiście. Tak naprawdę jedynie od nas jest zależne, na jakie usługi się zdecydujemy z całej oferty firm pogrzebowych.

Jesteśmy w stanie więc dobrać trumnę oraz zamówić kondukt żałobny, możemy jednak tego rodzaju firmie zlecić każdą rzecz, a to na pewno najbardziej odpowiednie rozwiązanie, kiedy nie możemy sobie poradzić ze stratą i nie dajemy rady, ażeby to wszystko załatwiać. Tak się przykładowo dzieje, gdy umiera dziecko. Taka firma więc dobierze nagrobki dziecięce (zobacz ofertę), zakupi ubranie dla zmarłego, umyje go i uczesze, zagwarantuje wieńce, wydrukuje klepsydry i zamówi nekrologi w prasie.