Jakie zalety posiadają kredyty konsolidacyjne, z jakiego powodu warto o nich pomyśleć aby zmniejszyć swoje zobowiązania.

Jeszcze całkiem niedawno kredyty bankowe wcale nie były trudne do dostania. Starczyło pochwalić się dowodem osobistym, poinformować o swoich zarobkach i można było dostać faktycznie sporą kwotę. Jednak tego typu dostępność kredytów sprawiła także, że niektóre osoby zaczęły wpadać w spiralę zadłużenia.

Kolejny kredyt można było łatwo dostać, więc się go brało, bez przemyślenia, jak się wszystko spłaci. I nagle okazywało się, że tych kredytów, rat i debetów do pospłacania robiło się tak dużo, że coraz trudniej je było wszystkie płacić, a raty zaczynały wynosić sporą część dochodów. Wielu ludzi jest w takiej sytuacji, że brało pożyczce (zobacz prywatne pożyczki pod zastaw nieruchomości), gdy warunki nie były zbyt korzystne. W rezultacie ich pożyczkach (zobacz pożyczki pod zastaw) są po prostu drogie, gdyż mają wysokie oprocentowanie.

kredyt

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

W obu tych przypadkach pomyśleć można o bardzo praktycznym rozwiązaniu w celu ograniczenia wysokości rat, jakim jest kredyt konsolidacyjny . Tego typu kredyty zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością wśród klientów, ponieważ faktycznie pozwalają na spore zmniejszenie miesięcznych rat. A w niejednym przypadku będą również dawać spore oszczędności w końcowych kosztach wszystkich pozaciąganych pożyczkach, zwłaszcza jeśli ich zabezpieczenie będzie stanowić hipoteka.

Konsolidacyjne kredyty są wygodne z paru różnych powodów. Po pierwsze redukują wysokość miesięcznych zobowiązań, czasami dość znacznie. Często wiąże się to z przedłużeniem spłaty kredytu, przez co można będzie łatwiej zarządzać wydatkami na co dzień. Oprócz tego po konsolidacji do spłacania będzie tylko jedna rata w miesiącu, a nie kilka w różnych terminach. Przede wszystkim łatwiej wówczas o tym pamiętać, a poza tym lepiej będzie się kontrolowało swoje wydatki. Co ważne, przy tego typu kredytach da się konsolidować różne zobowiązania. Będą to więc nie tylko inne kredyty i pożyczki gotówkowe, lecz również linie debetowe i karty kredytowe. Tym sposobem można w jednym kredycie połączyć kilka innych produktów, a wszystko zakończone jedynie jedną ratą do opłacenia. Banki oferują aktualnie dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych, różniących się pomiędzy sobą długością okresu spłaty i wielkością odsetek.

W przypadku mniejszych kwot klienci częściej wybierają kredyt bez zabezpieczeń, za to przy większych zobowiązaniach do skonsolidowania dużo bardziej opłacalny będzie kredyt pod hipotekę nieruchomości. Przede wszystkim można będzie otrzymać znacznie dłuższy czas kredytowania, nawet do dwudziestu lat. Dodatkowo dzięki temu, że zabezpieczeniem będzie nieruchomość, to oprocentowanie tego typu produktów jest znacznie niższe.