Jak dokonać wyceny opłacalności zakupu przedsiębiorstwa?

Konieczność poznania wartości własnego przedsiębiorstwa niezbędna jest przeważnie przy okazji otrzymania przez jej właściciela wstępnej oferty sprzedaży swojego zakładu. W takiej sytuacji właściciel musi zdecydować czy zaproponowane mu warunki transakcji są dla niego dobre, co przeważnie prowadzi do pytania „Ile właściwe jest warta moja firma?”. Dziś chciałabym opisać rzeczywiste aspekty wyceny firmy jako etapu procesu jego sprzedaży.

pracownik

Autor: Chris & Karen Highland
Źródło: http://www.flickr.com

Z pojęciem wyceny firmy bądź zorganizowanej jej części zarządca może się zetknąć już wcześniej przy różnych innych okazjach.

Ta wciągająca treść (http://www.primeproject.pl/doradztwo-techniczne) jest przyszykowana dla sympatyków omawianej tematyki. Jeżeli wliczasz się do nich, to wejdź na ten odnośnik!

Wycena przedsiębiorstwa lub udziałów zakładu jest np. najzwyklejszym działaniem w trakcie dokonywania zmian struktur prawnych firm. Różnego rodzaju wycen dokonuje się również w sytuacji sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych do wycenienia wartości godziwej aktywów. Wycena może być również częścią zabezpieczeń przyznawanego przez bank kredytu. Wyceną firmy można nawet nazwać proste wyliczenia porównawcze wyników własnej firmy w stosunku do wyniku i wartości spółek giełdowych, które może dokonać praktycznie każdy, kto ma pojęcie o rynku kapitałowym i giełdzie. Niestety pożyteczność tych wszystkich wycen do profesjonalnego ocenienia wartości zakładu w etapie zbycia jest nie wielka.

Jest to spowodowane tym, że wartość przedsiębiorstwa można oceniać w inny sposób a podstawową kwestią, którą trzeba zawsze w pierwszej kolejności zawrzeć dokonując wyboru sposobów wyceny jest jej zamiar. Nadzorując od wielu lat praktykę biznesową mogę zauważyć, że całkowicie inaczej szacuje się wartość zakładu dla celów księgowo- podatkowych, inaczej w celu wprowadzania akcji spółki do obrotu giełdowego a jeszcze inaczej przy pozyskiwaniu dla zakładu inwestora strategicznego. Czytaj: strona www.

kariera

Źródło: pixabay

W związku z tym jednym z wymaganych elementów procesu sprzedaży zakładu jest ocenienie wartości tej zakładu pod kątem rozpatrywanej transakcji.Metod wyceny zakładu jest bardzo dużo, ale do celów transakcyjnych stosuje się zasadniczo 3 grupy metod: porównawcze, dochodowe i majątkowe, z którymi należy zapoznać.