Zdań kilka na temat własnej działalności

Nosisz się z zamiarem założenia własnej działalności? Zacznij działać! Szczególnie, iż osoby mające zamiar usamodzielnić się, niekoniecznie muszą liczyć na samych siebie w postaci wkładu pieniężnego na rozwój swej działalności – urzędy pracy oferują dotacje i pożyczki na rozpoczęcie firmy oraz kusy mające przygotować potencjalnych chlebodawców.

Jednak tak jak szybko jest działalność założyć, tak już większe problemy może nam sprawiać jej prowadzenie biorąc pod uwagę stale zmieniające się przepisy. Dla większości osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej opanowanie księgowości może być sporym problemem. Właściciele firm zmagają się z takimi kwestiami jak podatek dochodowy, VAT czy ubezpieczenia społeczne (odsetki od zaległości ZUS), które wiążą się ze złożeniem dokumentów rejestrowanych w odpowiednich instytucjach i urzędach

obliczenia podatkowe

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Zaniepokojeni masą obowiązków, zaczynają zastanawiać się czy nie skorzystać z usług zewnętrznej firmy, np. biura rachunkowego, w którym wyspecjalizowana kadra zajmie się wszelkimi formalnościami, przeprowadzając ich przez kręte ścieżki przepisów. Kadra, która ustali jaką formę opodatkowania wybrać, aby była najbardziej korzystna. Wówczas, dla osób zajmujących się handlem z krajami należącymi do Unii, dylemat typu: jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przestanie być problemem. A forma opodatkowania ma wielkie znaczenie, albowiem wpływa na wysokość przyszłego podatku, który mamy obowiązek odprowadzić do Urzędu Skarbowego, jak również na rodzaj i zakres prowadzonych ewidencji księgowych.

Jeśli zastanawiamy się, która opcja jest dla nas przeznaczona – księgowa na etacie, czy zlecenie usługi biurom rachunkowym trzeba wziąć pod uwagę profil prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, ilość dokumentów, liczbę osób zatrudnionych a także środki finansowe, które posiadamy. Bez względu jednak na to, na czyją pomoc się zdecydujemy, współpraca z kompetentną osobą pozwoli nam całkowicie skupić się na realizacji podstawowych celów działalności gospodarczej.