Rezerwy na świadczenia pracownicze oraz różnorodne metody ich wyceniania

Rezerwy na świadczenia pracownicze to rezerwy powiązane z nadchodzącymi zobowiązaniami podmiotów ekonomicznych w związku z obecnie zatrudnionymi pracownikami. Są one umieszczane w księgach rachunkowych danej marki, spółki czy też przedsiębiorstwa. Rezerwy na świadczenia pracownicze wynikają z przepisów prawa pracy, i także z układów zbiorowych pracy i wielu innych znaczących zobowiązań między chlebodawcami a pracownikami. Wycena rezerw na rozmaite świadczenia pracownicze powinna być wykonana zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości Nr 19 lub też zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości Nr 6. Niezależnie od tego, jaki standard się wybierze, winna pozostać zastosowana metodologia aktuarialna (sprawdź więcej). Dodatkowo istnieje nakaz (KSR 6) lub zalecenie (msr 19) mówiące o tym, że zdoła to zostać wykonane poprzez profesjonalnego, doświadczonego aktuariusza.

Jeżeli konkretna firma korzysta z Międzynarodowego Standardu Nr 19, wówczas marka może, ale nie musi korzystać z usług aktuariusza, chociaż oczywiście jest to polecane.

Poszukujesz podobne publikacje, ale wszedłeś w ślepą uliczkę? Jeżeli tak, to zalecamy tę witrynę (www.eena.pl/) – istotnie warto wziąć go pod lupę.

Niemniej msr 19 nakłada na spółki sporo większe zobowiązania. Raport w mrs 19 jest znacznie bardziej powiększony oraz musi zawierać: sumpty odsetek, sumpty bieżącego zużycia, dodatkowo w sprawozdaniu muszą znaleźć się wypłacone świadczenia, ograniczenia, sumpty przyszłego zatrudnienia i wiele innych znaczących pozycji. W Krajowym Standardzie Rachunkowości Nr 6 pilnie powinno się skorzystać z usług wykwalifikowanego,

finanse

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

biegłego aktuariusza KSR 6 jest związany ze specyficznymi świadczeniami, takimi jak na przykład dodatki stażowe, nagrody jubileuszowe, oraz także odprawy rentowe lub także opieka lekarska. Rzecz jasna to zaledwie parę przykładowych świadczeń, niemniej jednak jest ich dużo więcej.

Nie ociągaj się – jeśli spodobał Ci się ten tekst, to kompleksowy opis da się też przeczytać pod podanym linkiem. Wiadomości opracowaliśmy dla Ciebie z przyjemnością.

Pomimo tego, że aktualnie można samodzielnie oszacować rezerwy za pomocą przeróżnych narzędzi (dostępnych na przykład w Necie), to powinno się pamiętać, że zgodnie z KSR 6 nie będą one uznawane za ważne oraz wiążące bez poświadczenia profesjonalnego, wykwalifikowanego aktuariusza.