Z czym wiążą się problemy z doborem właściwego druku PIT 2016

Wypełnienie formularza PIT może być bardzo problematyczne, szczególnie jeżeli robimy to po raz pierwszy. Bardzo łatwo zgubić się w różnorodnej ilości wymaganych formularzy, a gdy już wybierzemy ten odpowiedni, może być trudno odgadnąć, co wpisać w którą część druku

W Internecie istnieje mnóstwo informatorów oraz stron, na których znajdziemy wszystkie potrzebne nam porady, w jaki sposób wypełnić PITy 2016. Wyszukamy tam między innymi w jaki sposób się rozliczyć z różnych dochodów, którego użyć druku i do kiedy trzeba go oddać. Nie zawsze jednak znajdziemy informację o tym, jak konkretny druk wypisać. Firmy posiadają do pomocy księgowe albo biura rachunkowe, ale przeciętny Polak często nie może sobie pozwolić na taką fachową pomoc.
firma

Autor: Asamblea Nacional del Ecuador
Źródło: http://www.flickr.com

W szczególności młodym ludziom, zaczynającym pracę, rozliczanie się z Urzędem Skarbowym może jawić się jako coś trudnego. Powstaje wątpliwość, jaki formularz jest właściwy? Formularz PIT 28? PIT 36 pit 36 ? A może druk PITu 37? Trudno czasem połapać się, do którego rozliczania, jaki druczek wybrać. To jest o tyle cięższe, gdyż stosowane są często zwroty z prawa lub z ekonomii, a nie każda osoba musi je rozumieć i dopasować do własnej działalności.

To pewne, że formularz PIT 37 wypełniają Ci, za których podatek odprowadza pracodawca. Druk PITu 28 składamy, jeżeli w dodatku posiadamy dochód z najmu albo dzierżawy domu albo z jakiekolwiek innej nierolniczej działalności. PIT 36 natomiast wypełnimy, jeżeli jakąś część składek podatkowych płacimy sami, gdyż przykładowo straciliśmy pracę. Nadal jednak, PITy 2016 więcej ciekawostek są odsyłane z uwagi na błędne uzupełnienie rubryk, a w takim przypadku należy wykonywać korekty.
Mimo że rozliczamy się z Urzędem Skarbowym już od wielu, wielu lat, wciąż dużo osób ma kłopoty z właściwym uzupełnieniem druku

. Petenci oraz pracownicy urzędów jednakowo się denerwują, a wystarczyłoby wcześniej przeczytać osiągalne w sieci poradniki, a z pewnością zdarzałoby się takich błędów znacznie mniej.