W jaki sposób najkorzystniej wypełnić zeznanie PIT

Dla wielu ludzi wypełnianie PIT-u to straszna męczarnia. Nawet, jeśli każdego roku wypełniamy zeznania podatkowe, to często nie da się uniknąć tych samych trudności – błędów przy wypełnianiu. Nie bądźmy jednakowoż tak negatywnie nastawieni, przecież co roku to robimy, a w rzeczywistości nie zajmuje to tak dużo czasu. Ponadto, w Internecie odnajdziemy wiele programów, które ułatwiają wypełnienie PIT-u. Wystarczy trochę poszperać i na pewno znajdziemy odpowiedź na nurtującą nas kwestię. W naszym poradniku przypomnimy o co chodzi w najbardziej powszechnych PIT-ach.

Akcja Pit 2014 czas zacząć! Na rozgrzewkę najbardziej znane deklaracje: PIT 37, PIT-36 i PIT 28.

księgowość

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Formularz PIT-37 zna wielu. Spośród 21 milionów podatników, druk PIT-37 jest najczęściej wypełnianą deklaracją podatkową. Pomimo, że wypełniamy tę deklarację rok w rok, to często jesteśmy zaskoczeni tą samą wątpliwością – jak to wypełnić? Dla kogo konkretnie jest przeznaczony PIT-37? Skorzysta z niego większość osób pracujących tradycyjnie, czyli na etacie, ale także ludzie pracujący na podstawie innych form zatrudnienia – umowy o dzieło lub zlecenia.

Jeżeli interesuje Cię prezentowany artykuł, to super, ponieważ ten opublikowany poniżej (http://www.contra-odszkodowania.pl/zwrot-oplaty-likwidacyjnej-z-poliskolokaty/) również zawiera podobne informacje – nie zwlekaj, tylko zobacz go.

PIT-37 mogą składać małżonkowie, lecz także osoby samotne, które wychowują dzieci. Takie możliwości skutkują często wyższym zwrotem podatku – jak szybko rozliczyć PIT 2014.

Zeznanie PIT-36 składają ci, którzy w roku 2012 uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej (18-32%). Nie ma potrzeby pośrednictwa płatnika, co oznacza, iż tacy podatnicy sami muszą wyliczyć zaliczki na podatek czy wartość podatku którą muszą zapłacić. W sytuacji, jakby to płatnik musiał wszystko rozliczyć, obowiązującym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.

Formularz PIT-36 wybieramy, jeśli: prowadziliśmy pozarolniczą działalność gospodarczą, ale również w sytuacji, gdy: Uzyskane zostały dochody z tytułu najmu lub dzierżawy i wszelkich innych umów o podobnym charakterze. Są także inne przypadki, gdy należy skorzystać z PIT-u 36, przykładowo: zarabiając za granicą (w przypadku, gdy płatnik nie ma obowiązku rozliczać zaliczek na podatek w RP), lub sprzedając nieruchomość, która została wybudowana lub nabyta w okresie 2007-2008.

księgowość

Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu

Formularz PIT-28 wypełniamy, gdy rozliczamy się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Tę deklarację powinniśmy złożyć we wcześniejszym terminie niż pozostałe PIT-y, ponieważ już do 31 stycznia 2013 roku. Dla kogo jest przeznaczony PIT-28? Dla prowadzących indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących zdefiniowaną powyżej działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych albo spółki cywilnej osób fizycznych. Dla osiągających przychody z różnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy).

Te informacje wydają się bardzo istotne, ale i podstawowe. Każdego roku przeważnie korzystamy z tego rodzaju PIT-ów, więc warto sobie odświeżyć pamięć oraz wspomóc innych – oddając nasz 1% wybranej organizacji. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik (zobacz poradnikprzedsiebiorcy.pl ) pomoże Państwu po raz kolejny szczęśliwe i bez kłopotów wypełnić deklarację podatkową.