Ochrona drewna jest wyjątkowo uciążliwa, gdyż zagraża mu bardzo wiele niełatwych do usunięcia owadów.

Drewno jest bardzo popularnym materiałem, jednak zagrażają mu owady, które mają szansę je zdewastować. Takie stworzenia przeważnie drążą w deskach korytarze, co sprawia, iż jest ono mniej wytrzymałe i zwyczajnie nieładne. Najlepszym wyjściem w takim wypadku jest zastosowanie specjalnych chemikaliów.

szkodniki jak np. spuszczela

Autor: Ratmar
Źródło: http://ratmar.com/
Powszechnymi owadami, które niszczą deski są np.: spuszczel pospolity czy wykarczak. Robią one korytarze w drewnie i powodują wyjątkowo wielkie szkody, na ten przykład w budynkach zabytkowych. Dlatego trzeba je bezwzględnie likwidować. Jeżeli idzie o zwalczanie spuszczela to jest to bardzo skomplikowane zadanie. Owad ten może przyczynić się do zniszczenia budynku. Jeżeli drewno znajduje się jeszcze w tartaku, to można usunąć go mechanicznie, jednak w postawionym budynku nie da się tego uczynić. Należy zatem odpowiednio zaimpregnować drewno, nim się je wykorzysta. Na pewno pozwoli to uniknąć mnóstwa problemów.

Jeżeli jednak pozwolimy na to, aby owady wydrążyły kanaliki w deskach, to powinniśmy jak najszybciej je zapchać, wlewając w nie odpowiednie preparaty. Bardzo ważne jest również to, by nie dopuścić do pojawienia się larw w drewnie. W przeciwnym wypadku szybko może dojść do zniszczenia. To wszystko powoduje, iż zwalczanie spuszczela oraz innych owadów jest niezwykle trudne. Bezwzględnie najlepszym pomysłem jest właściwa impregnacja drewna przed użyciem – sprawi to, że być może owady w ogóle się nie pojawią – tutaj o zwalczaniu spuszczela.
Trzeba też mieć w pamięci, by właściwie uszczelnić drewno oraz rokrocznie patrzeć, czy nie pojawiają się nowe tunele – http://ratmar.com/.