Konta firmowe – dla kogo, jakie korzyści

Decydując się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, stawiamy sobie równocześnie wyzwanie kontrolowania finansów. Z racji tego, że dziś przedsiębiorca jest człowiekiem innowacyjnym, otwartym, a przede wszystkim mobilnym swoje firmowe dochody umieszcza na specjalnie przygotowanym koncie firmowym. W ofertach banków na dalszym planie batalii o klienta znajdują się oferty indywidualnych kont dla przedsiębiorców

banknoty

Autor: Ervins Strauhmanis
Źródło: http://www.flickr.com
Podobny rachunek są zmuszeni otworzyć właściciele nieprowadzący biznesu solo, w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Samozatrudnienie nie wymaga tworzenia kolejnego rachunku.

Jak to zazwyczaj bywa przy inwestycjach, początki z kontem nie są „kolorowe”. Również wówczas właściciel zostawi część swoich środków na różne opłaty. Bank będzie wymagał ustalonej stawki m.in. za sam fakt prowadzenia rachunku, dodatkową kartę (np. debetową) czy – szczególnie ważne dla samozatrudnionych – każdorazowe przelewy do urzędów rozliczeniowych: US i ZUS. Za wszystkie podobne opłaty w najmniej opłacalnym scenariuszu klient zapłaci nawet do stu złotych za miesiąc! Mało banków ma w tej chwili do dyspozycji bezpłatne konto firmowe jak .

W dłużej perspektywie konto firmowe może mieć decydujący wpływ przy decydowaniu się na rachunek inwestycyjny albo kredyt. Powiązanie z bankiem, staż w banku – te elementy wpływają na większe zyski dla banku. Jeśli chodzi o kredyty prowizje od rachunków idą w dół, przy lokatach w górę.

Dostęp do bankowości internetowej dla części przedsiębiorców może się okazać… stratą. Licząc kilka takich opłat na miesiąc i rozważymy przeniesienie konta do drugiego banku. Prowadzący działalność w drobnych usługach muszą dostarczać swój utarg fizycznie, czyli stawić się osobiście do okienka bankowego. Instytucje wyliczają za taką usługi kolejne prowizje.

Otworzenie rachunku firmowego warto poprzedzić weryfikacją rozmaitych ofert. Wielu młodych przedsiębiorców określiłoby pierwsze miesiące z kontem firmowym hasłem „złe miłego początki”. Dostęp do historii bankowości w firmie, taryfy od banku, a przede wszystkim bankowość firmowa przez internet biorą jednak ostatecznie górę.