Prywatne finanse

Praktyka pokazuje, że nie umiemy kierować naszym domowym budżetem. Nie widzimy również konieczności, aby począć to czynić. Dlatego wydajemy większą ilość aniżeli musimy, zaś oszczędzamy mniej, niż moglibyśmy.

I absolutnie nie wiadomo, co dzieje się z naszymi funduszami.
Odstępstwem nie są tutaj nawet jednostki, które z finansami mają do czynienia na co dzień, w własnej pracy zawodowej: ekonomiści, księgowi. Kłopot polega głównie na tym, iż albo w ogóle nie panujemy nad przepływem pieniążków w domowym budżecie, lub panujemy tylko do pewnej chwili. Raczej nikt nie ma kłopotów na etapie początkowym, czyli w momencie uzyskania comiesięcznego przychodu. Tu przeważnie jesteśmy w najwyższym stopniu kompetentni – dokładnie wiemy, ile zarabiamy, starannie sprawdzamy Alior konto firmowe. W przypadku, kiedy sami prowadzimy firmę, również zawsze szczegółowo wiemy, jaki przychód wypracowaliśmy w danym miesiącu a także jakie wynagrodzenie sobie wypłaciliśmy. Natomiast zapanowanie nad wydawaniem zarobionych pieniążków oraz mądre zagospodarowanie ewentualnych nadmiarów finansowych przychodzi nam nadzwyczaj trudno. Na owym etapie najczęściej zaczynamy gubić się, a pod koniec miesiąca zastanawiamy się nieraz, jak to się stało, że aż tyle wydaliśmy.
plakat filmowy

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

Najistotniejsze w tym wszystkim to zrozumieć, że nasz prywatny budżet zasługuje na to, by prowadzić go jednakowo, jak budżet firmowy, a więc dokładnie znać całą strukturę intrat i rozchodów – www.wybierarka.pl/ (www.wybierarka.pl/).

Po kilku miesiącach prowadzenia domowej księgowości będziemy już mogli dokładnie wskazać średni miesięczny poziom kosztów niezbędnych (czynsz, opłaty stałe) oraz przyjrzeć się bliżej innym wydatkom, dzieląc je na ważne (utrzymanie, konieczne ubiory, kursy lingwistyczne, szkolenia itp.) oraz mniej ważne (rozrywka, prasa, lektury, wyjazdy itp.) Niekiedy okazuje się że niezbędna będzie Vivus pożyczka.