W jaki sposób prowadzić własny biznes?

Prowadzenie firmy nie jest rzeczą prostą. Najtrudniejsze w prowadzeniu interesu jest prowadzenie ewidencji księgowej (przy niewielkich firmach liczących się przy pomocy uproszczonych reguł realne jest samodzielne kalkulowanie). Wymaga to naturalnie wiele czasu a czasami stresu, szczególnie dla debiutującego biznesmena. Wraz ze wzrostem obrotów firmy konieczne będzie zatrudnienie doświadczonego rachunkowego. Przepisy nie nakładają na właściciela takiego obowiązku, może on samodzielnie prowadzić pełną księgowość lecz wygodniejszą możliwością może być zatrudnienie profesjonalisty.

Jest to szczególnie ważne jeśli przedmiotem działania firmy jest handel zagraniczny. Istnieją bowiem wyjątkowe przepisy regulujące dokumentacje takiego rodzaju sprzedaży (faktura wewnątrzwspólnotowa). Przykładem może być faktura wewnątrzwspólnotowa która jest początkiem zawiłych rozliczeń pomiędzy kontrahentami. Faktura wewnątrzwspólnotowa poza standardowymi elementami musi mieścić także ponadplanowe informacje, takie jak numer VAT UE podatnika realizującego dostawy. W wypadku gdy przedmiotem dostawy będzie samochód powinna jeszcze zawierać dane o dacie dopuszczenia auta do ruchu.

dokumenty

Autor: Epicantus
Źródło: http://www.flickr.com

Naturalnie nie tylko handlujący na terytorium Wspólnoty Europejskiej potrzebuje księgowego. Także w przypadku innego rodzaju działalności przydaje się księgowy, chociażby jeśli chodzi o ulepszenie środka trwałego zaksięgowanie nowiuteńkiej maszyny może nastręczać kłopotów. Konieczny będzie wtenczas specjalista (ulepszenie środka trwałego). Księgowość – chociaż ważka – nie jest najważniejsza. Najbardziej istotny jest pomysł na firmę. Nim przystąpimy do tworzenia biznesplanu dobrze jest zastanowić się nad tym jakie będą potrzeby w przyszłości. Z danych statystycznych wynika, iż najbardziej celowe będą usługi z obszaru ochrony zdrowia.

Przyczyna jest prozaiczna – ludność się starzeje a gdy do tego zjawiska dodamy jeszcze takie zjawisko jak choroby cywilizacyjne otrzymujemy całkiem spory obszar do wyeksploatowania biznesowego ze stosunkowo sztywnym poziomem popytu. Najbardziej poszukiwanymi zawodami będą pielęgniarki, rehabilitanci, opiekunki starszych osób, pracownicy społeczni (czytaj więcej o chorobach cywilizacyjnych). Świetnym pomysłem na biznes może być także firma w branży medycznej, proponująca produkty ortopedyczne, pomocnicze itp. Innym niezłym pomysłem jest otwarcie gabinetu dietetyka bowiem jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych jest otyłość i współtowarzyszące jej schorzenia.