Przyszło nam żyć w czasach chwilowości. Co to znaczy?

Wszystko zmienia się w kosmicznym tempie. Technika gna przed siebie nie oglądając się za siebie. Mamy najnowsze gadżety, które być może ułatwiają życie, lecz zabijają jakiekolwiek domysły.

Mamy telefony, w których są już chyba wszystkie możliwe aplikacje, ale przez tę łatwą osiągalność tracimy coś więcej, coś, co można umieścić w stwierdzeniu, iż każda kolejna rzecz przestała być na swój sposób niezwykła. Co to tak naprawdę oznacz?

Kiedyś w latach głębokiej komuny dostać futbolówkę w prezencie to było coś. Choć szybko traciła ten pierwotny urok, ponieważ kopało ją całe blokowisko, to już na zawsze

Telefon starego typu

Autor: tony_duell
Źródło: http://www.flickr.com

zostawała w sercu, jako ważny przedmiot, jako coś, do czego można się przywiązać, coś, co nawetmożna w pewien sposób pokochać. Tak to było, kiedy w sklepach było mało rzeczy, a te dostępne były zbyt kosztowne. Dziś nie ma takiego problemu.

W każdym markecie kupimy piłkę za niewielkie pieniądze. Oczywiście, wszystko zależy, jaka nas interesuje, gdyż przecież możemy kupić futbolówkę drogą, ale mamy wolny wybór, nie jesteśmy zmuszeni

Ludzie w mieście

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com

wydać dużą kwotę gotówki. Po prostu kupujemy taką, która jest na naszą kieszeń. Zabija to jednak magię tych przedmiotów, gdyż bardzo szybko wymienimy tę rzecz na inną. I I tak do znudzenia.

Podobnie jest z telefonami. Dawniej był jeden, w domu, a gdy pojawiły się na rynku pierwsze wielkie komórki to traktowało się je jak coś niesamowitego. A dziś? Zamiana na nowy, co jakiś czas i zero przywiązania. A pamiętasz pierwszy aparat fotograficzny, pierwszą lampę studyjną, którą uważałeś za słońce, które może za chwilę zgasnąć już na zawsze, pierwszy namiot bezcieniowy (polecana lampa studyjna) lub palniki do lamp. Nie da się ukryć, dziś pewnie łatwiej zamienisz na nowy, a kiedyś te sprzęty były jak najcenniejsza zdobycz.

Teraz działamy niby jak organizator ścienny (więcej o palnikach do lamp i organizatorach ściennych odnajdziesz tu: fachowy organizator ścienny). Wieszamy na nim te ważne w danym momencie informacje, jednak jedynie na chwilę, gdyż za moment jest już na horyzoncie kolejna i jeszcze jedna. Dzisiejsze czasy to bowiem chwilowość, która najsilniej właśnie objawia się w tym jak traktujemy rzeczy. Są dla nas jak koledzy i koleżanki, których poznaliśmy na wczasach, a później wzajemne relacje odchodzą w cień. Są tylko na krótko, a później lądują na strychu.