Co podjąć, by opłacanie publicznych danin nękało w mniejszym stopniu? Przekonaj się!

Mało kto z nas chce tracić pieniądze, nie doświadczając rezultatu tego czynu. Nierzadko w ten sposób podchodzimy do wnoszenia podatków. Ujmujemy je jako uderzającą po portfelu daninę dla kraju, które nie umie ich spożytkować.

(Każdy z nas posiada przecież projekt na milsze rozparcelowanie takowych wpływów do rządowej kasy, nieprawdaż?) A jednak da się uczynić coś, by ten wydatek dał efekty widoczne od razu.
podatki

Autor: Jeff Djevdet
Źródło: http://www.flickr.com

Mówimy, oczywiście, o przekazaniu 1% należnego podatku na cele wybranej organizacji pożytku publicznego. Gdy będziemy dopełniać rozliczenie PIT 2017 program komputerowy, z jakiego możemy skorzystać, samodzielnie zapyta nas, czy chcemy takiej darowizny dokonać – oferta na pitexpress.ploferta na Czasem zasugeruje dodatkowo, na którą instytucję możemy scedować tę kwotę. Zastanówmy się nad tym rzetelnie. Przypuszczalnie w pobliżu pracuje jakaś fundacja czy też stowarzyszenie, na które 1% wyśle niewiele ludzi. Warto w takim razie odciążyć to, co bliskie. Znaczne fundacje, ogłaszające się w szerokim zakresie w gazetach, zawsze wydobędą ofiarodawców. To właśnie te malutkie organizacje, pomagające na gruncie miejscowym i udzielające pomocy tym, których możliwie znamy, pożądają takiego wzbogacenia najbardziej. Czasami informacje o takich potrzebach odnajdujemy na ulotkach w skrzynce na listy czy też na plakatach w miejscowych miejscach zbornych.
Na którąkolwiek organizację się zdecydujemy, pamiętajmy, by w deklaracji podatkowej starannie wpisać jej numer krajowego Rejestru Sądowego, bez jakiego skarbówka nie przeleje naszych pieniędzy na dane konto. Jeśli chcemy zrobić rozliczenie PIT online 2017 roku, upewnijmy się, że aplikacja, którą używamy, daje okazję autonomicznego wybrania organizacji pożytku publicznego – szukaj na pitexpress.plszukaj na Ponadto sprawdźmy, czy dana fundacja przeprowadza zbiórkę na jakikolwiek sprecyzowany cel, czy raczej składa jeden procent na całościową realizację zadań wynikających ze statutu. W tym pierwszym przypadku w formularzu będziemy zobligowani wpisać drobiazgowy cel szczegółowy.

Pamiętajmy także, że 1% naszego podatku możemy darować także wtedy, gdy z wyliczeń wynika nam niedopłata podatku, oraz gdy to US będzie nam zwracał nadpłatę zaliczki na podatek dochodowy. W tym drugim przypadku suma, jaką przekazujemy w ramach jednego procenta, może być mała, ale jest taka wyłącznie w naszej ocenie – dla fundacji będzie to tak czy siak poważny zastrzyk gotówki.