Wypełnianie rozliczeń podatkowych – online, czy ręcznie?

Razem z przybliżaniem się czasu rozliczeń podatkowych coraz większa ilość podatników decyduje się na rozwiązania Internetowe. Mimo wzrastającej liczby „wirtualnych” podatników tradycyjne podejście dalej jest praktykowane przez przeważającą część ludzi – głównie ze starszych roczników.

zbliżenie - pieniądze

Autor: Richard Grandmorin
Źródło: http://www.flickr.com

Wypełniając pit 37 wielu petentów zastanawia się czy lepiej będzie uczynić to ręcznie, dając do osoby trzeciej albo użyć jednego z dziesiątków programów on-line? Ostatnia opcja posiada najwięcej zwolenników. Jednak każda droga odznacza się swoimi benefitami i minusami. Wypełnianie pit 37 na własną rękę w tradycyjny sposób powoduje ryzyko wielu pomyłek, których korygowanie jest czasochłonne, a nierzadko trudne do wychwycenia aż do momentu, kiedy jest już po fakcie. Z kolei skorzystanie z usług osób trzecich, które pojawiają się z rosnącą częstotliwością przed okresem oddania deklaracji podatkowej generuje poboczne koszty. Istnieje tu również ryzyko niedotrzymania terminu w skutek różnego sortu zdarzeń losowych – www.pitax.pl.
Trzecia opcja czyli złożenie np. pit 36 za pomocą Internetu jest w miarę najwydajniejszym wyjściem. Jednak ilość podatników, którzy ją wykorzystują pomimo wzrastania z każdym rokiem nie jest aż tak duża. W efekcie kolejki przed Urzędem Skarbowym utrzymują się każdego roku. Wypełnienie pit 36 jak i innych deklaracji podatkowych wcale nie musi być stresogenne – ciekawa historia.

Jeśli decydujemy się na tradycyjne metody lepiej jest rozpocząć jak najwcześniej żeby zniwelować ryzyko pomyłek. Jeśli wybierzemy opcję online to dodatkowy czas znacznie się wydłuży.