Czym jest tak zwana International Standard Organization?

International Standard Organization to nazwa Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej; towarzystwa, które w swoim gronie skupia przedstawicieli narodowych komitetów normalizacyjnych. Jest to organizacja dobrowolna i pozarządowa.

iso

Autor: Rufus Walabee
Źródło: http://www.flickr.com

ISO zajmuje się ujednoliceniem różnorodnych sfer życia. Trudno we współczesnym świecie o używanie rozmaitych standardów, rozmaitych podejść technicznych w rozmaitych częściach globu. Utrudniałoby to handlową wymianę oraz współpracę międzynarodową – właściwie by ją całkiem uniemożliwiało. Po II wojnie światowej postanowiono prowadzić prace, które polegać miały na tym, ażeby ujednolicać rozmaite rozwiązania: technologiczne, handlowe albo organizacyjne. Tak na przykład trudno sobie dzisiaj wyobrazić, żebyś nabytej śrubki która została wyprodukowana w Anglii – nie mógł wkręcić do własnego bicykla, jaki masz w piwnicy. Albo żebyś lodówki nabytej w markecie, a jaka została wyprodukowana we Francji, nie mógł podłączyć do gniazdka w swej kuchni – jako że nie pasuje do niego jej wtyczka.
Ażeby to wszystko było realne, to dobrowolne zrzeszenie opracowuje standardy, jakie mogą być przyjęte przez rozmaite strony. Owe standaryzacyjne prace ISO – certyfikacja iso 29990 – są naprawdę niezwykle pożyteczne i ułatwiają na co dzień nasze życie. To dzięki ISO – wejdź – mamy pewność, że ten sam numer buta o wymiarze 28 będzie takiego samego rozmiaru w Polsce, we Francji czy Argentynie. Doskonale to upraszcza podróże, kupiectwo, kontakty. ISO zajmuje się różnego rodzaju sferami życia – nie wyłącznie zagadnieniami jakości.

Trudni się rozmaitymi dziedzinami działalności człowieczej i technicznej – poczynając od przemysłu elektrycznego przez tekstylny zaś na znormalizowaniu numeracji butów a także kołnierzyków koszul, jakie kupujesz w sklepie, dopełniając.