Nie szanujemy przedmiotów… póki je mamy w posiadaniu

Większość zawodów wymaga wielu różnorodnych pomocy. Jak wybudować blok bez cegłówek czy pustaków? Czy można zrobić zdjęcie bez aparatu fotograficznego? A jak pomalujemy pomieszczenie bez farby? I czy da radę notować bez papieru i pióra? I na sam koniec: czy można żyć bez pieniędzy?

Takie oczywiste kwestie są raczej dziedziną myślicieli i dzieci, które pytają dorosłych o wszystko, niż przeciętnych ludzi z prawdziwymi trudnościami na głowie. Jednakowoż niekiedy warto się nad tą kwestią zadumać, ażeby docenić, to co posiadamy. Bo cały czas narzekamy przykładowo, że mamy zbyt mało pieniędzy, ale nie myślimy o tym, skąd się wzięły te oszczędności. Oczywiście, z naszej ciężkiej pracy, ale bez pracy nie tylko nie ma kołaczy, lecz nie ma także pieniędzy.

Fotel bujany

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com

A za zdobyte pieniądze możemy zakupić różne przedmioty, których byśmy nie mieli gdyby nie kasa. Jednakowoż czasami płacimy za nie tak swobodną ręką, jakby to było zwyczajne, że kupujemy akurat taką rzecz. A nie witryna internetowa jest to takie jasne, nie jest takie oczywiste, co ujawniają sytuacje ludzi, którzy posiadali wszystko i stracili wszystko z dnia na dzień. Byli przy kasie, stać ich było na

Figurki

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com

każdą rzecz, do wydawania kasy mieli lekką rękę, co istotne nie zastanawiali się nad tym, że wydali tysiąc lub dwa tysiące. No dzień, jak co dzień.

Aż nadszedł krach i z tego cudownego życia zaczęła się jedna z wielu bitw o przetrwanie. Teraz już nie było lekkiej ręki do trwonienia kasy, teraz nadszedł etap trudnej doli i żebraniny. Teraz trzeba było liczyć, ile jeszcze drobnych brakuje, aby zarobić na chleb czy alkohol.

Wcześniej tyle nabywałeś rzeczy, iż tego nie kontrolowałeś, byłeś fotografem, więc miałeś niezliczone tła fotograficzne (profesjonalne tło fotograficzne), stoły bezcieniowe czy światłomierze (profesjonalne stoły bezcieniowe) w swoim prywatnym studiu, a obecnie… Obecnie bilans twojego dnia to dwie bułki, jakaś zupa i niezdatna do spożycia konserwa wyciągnięta ze śmietnika.

Doceniajmy więc rzeczy póki je posiadamy, ponieważ nic nie jest pewne, i możemy obudzić się w pewien dzień bez grosza, choć jeszcze wczoraj mieliśmy wszystko, tak dużo, że aż nie liczyliśmy tych dóbr. Dopiero, bowiem człowiek na skraju nędzy uzmysławia sobie, że każda rzecz, jaką posiadamy ma znaczenie.